Patria je na spletni strani zapisala, da "je naša politika takšna, da iščemo razumne rešitve v različnih situacijah, kadar koli je to mogoče... Ponosni smo, da je slovenska vlada eden zadovoljnih uporabnikov vozila Patrie AMV," je zapisal predsednik podjetja Seppo Seppälä. Direktor Rotisa Ivan Črnkovič razveze pogodbe o nakupu oklepnikov ni želel podrobneje komentirati. "Potegnil sem kratko in se s tem ne ukvarjam več. Zame je to preteklost," je dejal.

Omenjenih trideset oklepnikov ne bo zadoščalo za oblikovanje srednje bataljonske bojne skupine, ki je zapisana v paketu ciljev zveze Nato. Kot je dejal Hojs, se strokovnjaki Slovenije in zveze Nato prav zdaj dogovarjajo o ciljih, ki jih bo Slovenija morala izpolniti do leta 2020: "Ti cilji bodo mogoče celo nekaj nižji kot doslej, kar je na neki način razumljivo glede na to, da smo v finančnih težavah, in to ne le mi, ampak praktično vsi v zavezništvu."

Z nižanjem ciljev in predvsem obrambnih proračunov, kar je že storila tudi Slovenija, se zaradi krize soočajo praktično vse države članice Nata. Le redke za vojsko še namenjajo predvidena dva odstotka BDP. O tem se je veliko govorilo na letošnjem vrhu zavezništva v Chicagu, pa tudi prej so se na relaciji ZDA-Evropa pojavljala trenja zaradi ameriških obtožb o evropskih nižanjih proračunov. Za komentar slovenske odločitve smo zaprosili na sedežu Nata v Bruslju, odgovor še pričakujemo.

A razvoj dogodkov bržkone ni nepričakovan. Slovenija je o reprogramiranju pogodbe s Patrio začela razmišljati pod prejšnjo vlado, tudi Hojs pa je kot kandidat za ministra na februarskem zaslišanju v parlamentu dejal, da si bo prizadeval za spremembo pogodbe, tako da bi Slovenija kupila le toliko oklepnikov, kolikor jih nujno potrebuje za oblikovanje srednje bataljonske skupine. Vendar po njegovih včerajšnjih besedah reprogramiranje pogodbe v duhu drugačne oborožitve na oklepnikih ni bilo mogoče, rekoč da Rotis na to ni bil pripravljen oziroma je ponujal nesprejemljivo ceno.

Patria je bila leta 2006 izbrana za boljšega ponudnika oklepnikov od Sistemske tehnike. V naslednjih šestih letih je iz tega zrasla ena najbolj odmevnih afer v Sloveniji, s katero so se zaradi obtožb o podkupninah ukvarjali finsko, avstrijsko in slovensko tožilstvo oziroma sodišča. Postopki še tečejo, v Avstriji se bo sodni proces nadaljeval naslednji teden v sredo in četrtek, ko bodo predvidoma po videokonferenci zaslišali finske priče. Priče iz Slovenije naj bi po videokonferenci zaslišali novembra, sodnica Marion Zöllner načrtuje, da naj bi takrat zaslišali tudi predsednika slovenske vlade Janeza Janšo, ki je bil na čelu vlade tudi v času sklenitve pogodbe.

Hojs je včeraj dejal, da je v podpisani sporazum o razvezavi pogodbe s Patrio in Rotisom vključena tudi protikorupcijska klavzula, prav tako je določeno, da protikorupcijska klavzula velja za osnovno pogodbo, dokler ne bodo končani sodni postopki. Vse vzdrževanje in nadaljnje zagotavljanje rezervnih delov v obdobju življenjske dobe osemkolesnikov neposredno prevzema finsko podjetje, je dejal minister. In povedal, da bodo del že nabavljenega streliva, ki ga ne bodo mogli uporabiti, skušali zamenjati, del pa ga bo uporabnega na obstoječih orožjih s predelavo po minimalnih stroških. ba, vau, sta