Takrat lahko opazimo, ali je nasmeh, ki ga gledamo, kot modna tapeta, nalepljena na propadajočo steno in ki bo prej ali slej odpadla, ali pa imamo opraviti z zdravimi temelji, na katerih stojijo trdne stene, bleščijo pa se zato, ker jih lastnik redno čisti in vzdržuje.

Živimo v času, ko morajo biti vse stvari opravljene čim hitreje, če že ne takoj, in zato na vseh področjih življenja iščemo bližnjice. A če smo iskreni do sebe, ugotovimo, da bližnjic v resnici ni. Če hočemo na primer shujšati, ne bo dovolj sedemdnevna shujševalna dieta. Če hočemo resnično spremeniti svojo težo, bomo morali spremeniti način življenja. Če hočemo imeti lep nasmeh, bomo morali najprej poskrbeti za to, da bodo zdravi ne samo naši zobje, ampak tudi dlesni. Skrb za zdrave zobe in dlesni ni enkratno dejanje, ampak vsakodnevno ponavljanje. Zdravi zobje in dlesni so že sami po sebi lepi. Če so poravnani v zobnem loku, ustvarjajo harmonijo, ki jo začutimo kot nekaj lepega. Vendar ni vse v občutku lepote. Poravnane zobe tudi veliko lažje temeljito čistimo in jih tako skupaj z dlesnimi ohranjamo zdrave.

Kako do zdravega nasmeha
Marsikdo ne zmore prevzeti odgovornosti za svoje zdravje. To odgovornost prelaga na pleča zdravnikov, farmacevtov in morda še koga drugega. Že res, da nam lahko zdravniki s svojim strokovnim znanjem pri ohranjanju našega zdravja pomagajo, a namesto nas ne morejo narediti ničesar. Naj se sliši še tako »zlajnano«, dejstvo je, da lahko za svoje zdravje naredimo največ sami. Nezrelo in neodgovorno je pričakovati od zdravnika, da nam bo z zdravili pričaral zdravje, hkrati pa sami ne storimo tiste bistvene spremembe, bistvenega koraka.
Pri ohranjanju ustnega zdravja in s tem tudi zdravega nasmeha je naša odgovornost vsakodnevno temeljito čiščenje zob. Mehke zobne obloge oziroma bakterije v njih so namreč tiste, ki bodo naše ustno zdravje omajale, če jih ne bomo redno in temeljito odstranjevali oziroma če jih ne bomo znali obvladovati. Uporaba samo zobne ščetke ni dovolj. Za ustno zdravje je zelo pomembno, da z medzobno ščetko in/ali zobno nitko vsakodnevno čistimo tudi medzobne prostore.

Naša odgovornost je tudi, da se naučimo pravilnega čiščenja zob. Ker gre za opravilo, ki ga počnemo vsak dan, postanejo gibi rutinski, zato imamo v ustih mesta, ki jih očistimo, in mesta, ki jih vedno znova preskočimo oziroma smo pri čiščenju površni. Zato je naša odgovornost, da poiščemo strokovnjaka – zobozdravnika ali ustnega higienika – ki nas bo naučil ali pomagal izboljšati tehniko čiščenja naših zob. Naša odgovornost je tudi, da dvakrat letno opravimo preventivni zobozdravstveni pregled.

Vloga zobozdravnika
Zobozdravnik nam lahko pri ohranjanju ustnega zdravja zelo pomaga. Kot učitelj, svetovalec, mentor in motivator. Če se v tem trenutku ne morete spomniti, kdaj ste bili nazadnje pri zobozdravniku, to verjetno pomeni, da je minilo že preveč časa. Tudi če se nam zdi, da je z našimi zobmi vse v najlepšem redu, saj nas nič ne boli, to še ne pomeni, da je to res. To lahko ob pregledu potrdi samo zobozdravnik. Če imamo zalivke, ob pregledu ugotovi, ali so še vse take, kot morajo biti. Lahko ugotovi začetek zobne gnilobe, ki je sami nismo opazili, in v takem primeru je zdravljenje krajše, enostavnejše in cenejše. Opravi tudi profesionalno čiščenje zob – odstrani zobni kamen in zobe spolira. Zobni kamen poslabšuje stanje dlesni, zato ga je treba redno odstranjevati. Profesionalno očiščeni zobje so že na pogled svetlejši in bolj sijoči.

Če imamo protetične nadomestke (mostičke, krone, zobne vsadke), preveri, ali je stanje tako, kot mora biti, da naše ustno zdravje ne bo ogroženo. Preveri tudi stanje dlesni in obzobnih tkiv. Odkrije lahko tudi rakavo obolenje. Dobro vemo, da je vse bolezni lažje obvladati, če zdravljenje začnemo v njihovi zgodnji fazi. Vsega tega zobozdravnik seveda ne more opaziti in nam ne more pomagati, če ga ne obiščemo.

Ustno in celotno zdravje
Naša usta niso neka dislocirana enota, zato ni nič nenavadnega, da slabo ustno zdravje vpliva tudi na celotno zdravje. Znano je, da so ljudje z napredovalo obliko vnetja obzobnih tkiv veliko bolj izpostavljeni tveganju za možgansko kap in srčni infarkt, tudi nosečnice s tako obliko vnetja obzobnih tkiv so veliko bolj izpostavljene tveganju za prezgodnji porod in nizko porodno težo dojenčkov. Kronično vnetje obzobnih tkiv oslabi imunski sistem, znana pa je tudi neugodna povezava te bolezni s sladkorno boleznijo. Če malo poenostavimo, lahko rečemo, da je lep nasmeh, ki izhaja iz zdravega nasmeha, z našim celotnim zdravjem tesno povezan.