Leta 1991 ga je povabila ga je Monika Seleš, ki je takrat v finalu premagala Martino Navratilovo, kajti Aco je njeno kariero spremljal do potankosti. In ker je bila Monika leta 1991 zaradi vojne na Balkanu nekako brez državljanstva, je povabila Pasternjaka. Manj znano je, da je bila v začetku julija 1991 Monika Seleš z očetom Karolijem povsem blizu odločitve, da sprejme slovensko državljanstvo. Odvrnile so jo grožnje hrvaških skrajnežev.

Močno pa računa na letošnje vabilo v hotel Savoy švicarski novinar Bernard Schär s švicarskega radia SR DRS, ki "pokriva" Rogerja Federerja skoraj vsak dan že od leta 1998. Mimogrede: z njim je bil tudi v Sloveniji leta maja 1999, ko je mladi Roger izgubil v polfinalu challengerja Renault Slovenian Open. Američani, ki iz vsakega športnega dogodka naredijo tudi statističen spektakel, so pridelali o švicarskem igralcu in medijih zajetno kopico podatkov. Federer odgovarja tekoče v treh jezikih - nemškem, angleškem in francoskem, italijansko pa ne zna, čeprav je Švicar, najhitreje je v New Yorku odgovoril na dvajset novinarskih vprašanj v sedemindvajsetih minutah, zadnji mesec je dal 150 intervjujev, pogovorov pa mu ni težko ponoviti, če pride do tehničnih težav, kot se je zgodilo Tennis Channelu. Pri vseh stikih z novinarji so ob njem švicarski agent Tony Godsick, predstavnik ATP in kreatorka opremljevalca Nike, ki mu menja majice različnih barv in vzorcev. Trenutno je najbolj iskana svetlomodra, s katero je igral proti Fernandu Verdascu. Začetek Federerjevega odgovora na novinarsko vprašanje je najpogosteje - kot ste dejali (like you mentioned, op. p.). Dnevno Roger Federer na turnirju za grand slam odgovarja na tiskovnih konferencah, na katerih se zbere toliko novinarjev, da bi lahko napolnili boeing s številom sedežev za ameriški notranji let.

Sicer pa se Američani največ ukvarjajo s Andyjem Roddickom, ki je napovedal svojo upokojitev, za katero pa se ne morejo opredeliti, ali gre za odločitev pametnega junaka ali "bedaka", ki hoče tudi na tak način pritegniti pozornost, kar pa je tako in tako življenjsko opravilo slehernega Američana. Da bi se Roddick premislil, mu upravljalci glasbe v Teniškem centru Billyja Jeana Kinfa v parku Flushing Meadows vsako uro predvajajo pesem Don't stop believin'.

Bolj resna je odločitev Roddickovega rojaka Mardyja Fisha, ki je predal dvoboj 4. kroga proti Rogerju Federerju. Že nekaj časa namreč boleha zaradi srčne aritmije, ki mu ponoči včasih tako dvigne število utripov srca, da se sunkovito zbudi. Aritmija in stres pred pomembnimi dvoboji, tudi v obratnem vrstnem redu, lahko nepopravljivo ogrozita zdravje, zato so zdravniki Fishu celo prepovedali nastop in mu svetovali dolgo zdravljenje.

Na koncu še malo za šalo in malo zares. Kako bi bil videti igralec ali igralka, ki bi se sočasno med igro pogovarjal z zadnjo steno teniškega igrišča kot Marija Šarapova, ki bi se ogreval z udarjanjem po lastni senci kot Marion Bartoli, vreščal kot Viktoria Azarenka in si obenem urejal še spodnje hlače kot Rafael Nadal?!?