Cerkev za združitev, ki jo je Moon ustanovil leta 1954 v Seulu, po poročanju francoske tiskovne agencije AFP sodi med najbolj kontroverzne verske organizacije na svetu. V javnosti pa je postala znana predvsem z opravljanjem množičnih porok, ki se jih je udeleževalo tudi po več tisoč parov.

Poleg tega ima ta verska organizacija razvejan poslovni imperij, ki obsega od gradbenih in prehrambenih do medijskih podjetij - med njimi pa je tudi ameriški časnik The Washington Times.

Moon se je sicer rodil v kraju, ki se danes nahaja v Severni Koreji. Trdil je, da ga je videnje Jezusa Kristusa pri 16 letih navdihnilo, da zaključi Jezusovo mesijansko poslanstvo, ki da ga je prekinilo križanje.

Korejske protestantske cerkve ga niso sprejele, zato je leta 1954 ustanovil Cerkev za združitev. Po nekaterih podatkih naj bi ta danes imela okoli tri milijone vernikov, po drugih pa le 100.000.

Cerkev za združitev se je sicer v svoji zgodovini soočala tudi z obtožbami, da finančno izkorišča svoje pripadnike in da nove vernike pridobiva tudi s pomočjo pranja možganov. V odgovor pa je poudarila, da so se takšnimi obtožbami v zgodnjih fazah obstoja srečevala tudi številna druga nova verska gibanja.