Annanov mandat se je v petek iztekel brez večjega pompa in brez kakih poslovilnih izjav, so poročale tuje tiskovne agencije.

Podobno brez velikih izjav in napovedi pa položaj prevzema tudi Brahimi. Pred dnevi je napovedal le, da bo v prvih dneh vzpostavil svojo pisarno in se pogovoril z vsemi pomembnimi akterji za reševanje krize v Siriji, pri čemer da ga bodo vodili predvsem interesi sirskega ljudstva.

Za razliko od Annana, ki je deloval iz Ženeve v Švici, bo Brahimi svojo pisarno vzpostavil v New Yorku, kjer upa, da bo lahko bolje vplival na Varnostni svet ZN za oblikovanje enotnega načrta za konec konflikta v Siriji.

Nasilje v Siriji, ki je zahtevalo že okoli 20.000 življenj, se v veliki meri nadaljuje tudi zaradi razklanosti med velesilami v VS ZN. Rusija in Kitajska sta še vse poskuse za resnejše ukrepanje proti režimu sirskega predsednika Bašarja al Asada preprečili z vetom.

Zaradi te razklanosti je odstopil tudi Annan, končala pa se je tudi opazovalna misija ZN v Siriji. Ta naj bi nadzirala premirje in izvajanje Annanovega mirovnega načrta iz sredine aprila, a je ta načrt propadel, nasilje pa se je le še stopnjevalo.