Izvršilni odbor SLS je Bogoviča, ki je tudi podpredsednik stranke, na ponedeljkovi seji soglasno podprl, saj so ocenili, da dela dobro. O tem, da ga ne nameravajo zamenjati, je Žerjav na koalicijskem sestanku dan po prejemu pisma obvestil premierja, pogovor med njima pa je bil, pravijo naši viri, zelo oster.

Kazen za "neposlušnost" je sledila že na seji vlade minuli četrtek (Žerjava ni bilo na njej, ker je bil na službeni poti v tujini). Z dnevnega reda so namreč umaknili gradivo, ki sta ga za sejo pripravila ministra iz SLS, med drugim spremembe zakonov s področja varne hrane, saj nastaja nova uprava za varno hrano, in uredbo o določitvi najvišjih cen komunalnih storitev, s katero vlada že nekaj let zadržuje naraščanje cen komunalnih storitev, ki bi imelo velik vpliv na inflacijo. Razlog za umik uredbe z dnevnega reda naj bi bilo dejstvo, da naj bi nekatere občine te storitve medtem samovoljno podražile (na vladi naj bi bila izpostavljena Ljubljana). Uredba je bila nato sprejeta na dopisni seji vlade v ponedeljek, le nekaj ur pred potekom stare, zakonodaja s področja varne hrane pa na včerajšnji redni seji.

Žerjav: Prišli smo garat

Žerjav poudarja, da se je SLS zavestno odločila, da vstopi v krizno vlado, v nasprotju z drugimi koalicijskimi partnerji pa so na ministrska mesta predlagali in torej izpostavili dva najpomembnejša človeka v stranki, predsednika in podpredsednika, ter s tem nastavili hrbet. "Prišli smo delat, garat in to mislimo početi tudi v prihodnje. SLS se je nenehno prijemala oznaka, da je stranka, ki prihaja in odhaja, a smo v prejšnjem mandatu vztrajali v opoziciji in tokrat bomo vztrajali v koaliciji. Do konca. Zato, ker menimo, da delamo dobro, tudi minister Bogovič dela dobro in ne vidimo razlogov, da bi navznoter ustvarjali neke nepotrebne probleme," meni Žerjav.

SLS torej namerava vztrajati v vladi z obema sedanjima ministroma. Toda izkušnje kažejo, da tisti, ki ga Janez Janša uvrsti na seznam za odstrel, nima veliko možnosti za preživetje. Se pa v SLS po naših informacijah strinjajo, da je bila napačna izbira državne sekretarke za okolje Marjete Peterlin, ki naj bi jo že na naslednji seji vlade razrešili, prav tako naj bi sprejeli ustrezne kadrovske rešitve glede Agencije RS za okolje, ki jo že vrsto let vodi Silvo Žlebir. Peterlinova je članica izvršilnega odbora stranke, kar je bilo najverjetneje ključno pri njenem imenovanju na položaj državne sekretarke, saj zanj ni imela prepotrebnih izkušenj s področja okolja. S Peterlinovo so zaposleni na ministrstvu za kmetijstvo in okolje zelo nezadovoljni, očitajo ji neaktivnost, nestrokovnost in neprimeren odnos do njih. Na vse to naj bi po naših informacijah večkrat opozorili pristojne na ministrstvu, v anonimnem pismu pa naj bi s svojimi problemi seznanili tudi kabinet predsednika vlade.

Tempirana bomba

"Danes so pred nami pomembnejši projekti, ki jih je treba izpeljati, da bomo reševali državo in slovensko gospodarstvo. Vse drugo je v tem trenutku nepomembno. Upam, da smo še vedno dobrodošel koalicijski partner, če pa kot stranka nismo več dobrodošli, naj nam to povedo," nam je še dejal Žerjav. Bogovič pa pravi, da želi kot član vlade kooperativno in ekipno delovati ter da se je že pred prevzemom ministrske funkcije zavedal, kako zahtevno nalogo prevzema z združitvijo kmetijskega in nekdanjega okoljskega ministrstva. "Ko daš okolje in kmetijstvo skupaj, je to tempirana bomba. V vsakem trenutku lahko ministru, ne glede na to, kdo je na tem položaju, najdejo kakšno napako. Predsednik stranke in vlade naj se odločita glede mene, za zdaj je jasno samo to, da me izvršilni odbor stranke podpira," na koalicijski kratek stik odgovarja kmetijsko-okoljski minister Franc Bogovič.

In dodaja, da se umeščanje obvoznice Škofljica, zaradi katere visi v zraku njegovo ministrovanje, vleče že od leta 2005. "Ta projekt bi radi izpeljali tako, da bi lahko kasneje kandidirali za kohezijska sredstva," pravi. Favorizirana trasa namreč poteka po območju Natura 2000, kjer tovrstnih posegov naj ne bi bilo, če že so, pa je treba poprej analizirati tudi katero od variant zunaj tega območja in dokazati, da ni sprejemljiva. "Če ne bomo analizirali tudi različice zunaj Nature 2000, bomo lahko imeli kasneje težave pri pridobivanju kohezijskih sredstev," opozarja Bogovič, medtem ko naj bi se minister za infrastrukturo in prostor Zvonko Černač odločil, da analize drugih različic ne bo.

več na strani 2