Clijstersova pred turnirjem ni mislila, da bo US open pri posameznicah končala še preden, ga je dobro začela. Belgijka je že pred začetkom turnirja sporočila, da bo to njen zadnji turnir v karieri, vendar pa je njene sanje, da bi se poslovila z vrhunskim dosežkom, končala britanska najstnica.

Devetindvajsetletna Clijstersova je v karieri osvojila 41 turnirjev WTA, od tega štiri turnirje za grand slam. V letih 2005, 2009 in 2010 je bila najboljša v New Yorku, na turnirju, na katerem se je vedno dobro počutila, pa je tudi nameravala skleniti bogato teniško kariero, ki jo je enkrat maja 2007 že prekinila zaradi nosečnosti. Belgijko na OP ZDA čakajo še dvojice, v posamični konkurenci pa se je njena kariera sklenila na način, ki si ga ni želela.

"Tukajšnji turnir je bil zame vedno prizorišče največjega navdiha, zaradi katerega sem dobro igrala in dosegala velike stvari. Težko je pojasniti zakaj. Zato se mi je vedno zdelo, da je pravšnji kraj, kjer bi želela končati svojo kariero. Želela bi si, da se to ne bi zgodilo že danes," je po dvoboju drugega kroga dejala Clijstersova, ki so jo premagala čustva ob razočaranj polnem slovesu ter je težko zadrževala solze. Navijači na stadionu Arthurja Asha, ki so si ogledali njen zgodovinski zadnji dvoboj niso ostali hladni, teniško zvezdnico so za bogato kariero nagradili s stoječimi ovacijami.

Clijstersova je US open izpustila v letih 2004, od 2006 do 2008 in 2011 zaradi poškodb in materinstva. Po rojstvu hčerke Jade februarja 2008 se je hitro že leta 2009 vrnila v karavano ter uprizorila skorajda holivudski "comeback". "Po tistem, ko sem se prvič odločila za prekinitev, sem bila skupaj z družino udeležena v neverjetni avanturi, s katero sem bila poplačana za ves trud. Veselim se prihodnosti in življenja, ki me čaka zunaj igrišč," je še dejala Belgijka.

Robsonova, 89. igralka na lestvici WTA, je prekinila Belgijkin sijajen niz 22 zmag v dvobojih na igriščih Flushing Meadowsa. Britanka je eno boljših predstav uprizorila prav proti Clijstersovi. Na turnirjih za grand slam še nikoli poprej ni zmagala več kot en dvoboj, največji uspeh v karieri doslej pa je vpisala v paru z Andyjem Murrayjem, s katerim sta letos v Londonu na olimpijskih igrah osvojila srebrno kolajno v mešanih dvojicah. "Rada bi se zahvalila Kim, ker mi je bila vedno takšna vzornica," je bila korektna mlada Britanka.

Gledalce je navdušila tudi 21-letna Mallory Burdette, ki je presenetljivo prišla že do tretjega kroga. Mlada Američanka je izločila Čehinjo Lucie Hradecko s 6:2 in 6:4.

Azarenka in Šarapova ekspresno, Murray zmlel "hrvaškega potepuha"

Ostali nosilci si niso privoščili napak. Prva igralka Belorusinja Viktorija Azarenka je s 6:2 in 6:2 premagala belgijsko kvalifikantko Kirsten Flipkens. Še prepričljivejša je bila Rusinja Marija Šarapova, ki je Španki Lourdes Dominguez Lino prepustila le eno igro. Dvoboj je trajal 54 minut.

"S precej dobro in napadalno igro sem bila zadovoljna. Že zgodaj sem vsilila svoj način igre. Zelo sem vesela, da bom lahko zaigrala v tretjem krogu," je po dvoboju povedala Šarapova.

Olimpijski zmagovalec Škot Andy Murray, ki je v finalu Wimbledona izgubil proti Rogerju Federerju, je za preboj v tretji krog zmlel Hrvata Ivana Dodiga s 6:2, 6:1, 6:3.

Murray Dodigu, ki je ob začetkih profesionalne kariere zaradi pomanjkanja denarja marsikdaj spal po železniških postajah in pod mostovi, ni pustil dihati. "Dobro sem igral, še zlasti me veseli, kako sem se odzival ob dolgih izmenjavah. Je igralec z dobro koordinacijo gibov in hitrim premikanjem po igrišču. Zato sem se moral še dodatno potruditi za vsako točko. Nogi sta me ubogali," je bil dobro razpoložen britanski igralec, ki še ni osvojil turnirja za grand slam. Škota do naslednjega dvoboja čaka krajši premor, ki ga bosta s trenerjem Ivanom Lendlom skušala čim bolj izkoristiti.

David Ferrer, ob odsotnosti poškodovanega Rafaela Nadala najboljši Španec na turnirju, je za nadaljevanje premagal Južnoafričana Kevina Andersona. Nekaj več težav je imel osmi nosilec Srb Janko Tipsarević, ki je odpor Francoza Guillaumea Rufina strl šele v petem nizu.

Napredovali so tudi deveti in trinajsti nosilec John Isner in Richard Gasquet, peta nosilka Čehinja Petra Kvitova, ki je po Poloni Hercog v dveh nizih odpravila tudi Francozinjo Alize Cornet v drugem krogu. Tudi najboljša Kitajka Na Li se ni preveč ukvarjala z Avstralko Casey Dellacqua, branilka naslova Samantha Stosur pa je za preboj v tretji krog zmlela Romunko Edino Gallovits-Hall s 6:3, 6:0.