Tone Fornezzi,Karmen Pust

Pa smo spet pri tisti stari, preizkušeni slovenski zavezi: "Imam prijatelja, pa ga ne maram!" Ali malo bolj pereče: "Imamo kranjsko klobaso, pa je ne maramo!" Zakaj bi bili prijatelji, če smo lahko sovražniki? Zakaj bi složno sodelovali, če pa si lahko nagajamo!? Še en dokaz več - RS, republika skreganih. Zdaj tudi s kranjsko klobaso. Hja, čisto po kranjsko!

Bomo kar malo iskreni. O vseh mogočih interesnih skupnostih, ali po novem združenjih, že v bivši državi nikoli nismo imeli prav dobrega mišljenja, saj gre v bistvu za nekakšen birokratski privesek, ki je samemu sebi namen in drugim v napoto, državi pa v stroške. Zdaj imamo spet razlog, da smo še bolj prepričani. GIZ - Gospodarsko interesno združenje Kranjska klobasa, ki nastanjeno v "domu počitka" Gospodarske zbornice Slovenije na Dimičevi v Ljubljani, je tik pred tradicionalnim, že šestim Festivalom kranjske klobase, v Hiši kulinarike v Sori pri Medvodah izdalo nekakšen komunike: "Proizvajalci kranjske klobase na letošnjem Festivalu kranjske klobase ne bodo sodelovali!" Še več, proizvajalcem so prepovedali udeležbo in jih opozorili, da ne smejo sprejeti nobenih morebitnih priznanj. Zanimivo je, da celo sami trdijo, da je javnost dobro sprejela festival, saj je ta zelo obiskan, da pa osnovni koncept temelji na komercialnem ocenjevanju kranjskih klobas, kar naj bi pomenilo rangiranje proizvajalcev geografsko zaščitenega izdelka, zato naj bi med proizvajalci povzročalo upravičeno nestrinjanje.

Izredno uspeli festival

Očitno pa je ultimativni poziv GIZ Kranjska klobasa naletel med proizvajalci in ljubitelji kranjskih klobas na gluha ušesa, saj se je minulo sredo v Hiši kulinarike v Sori na Festivalu kranjske klobase trlo ljudi kot še nikoli doslej!

O nenadnem zapletu smo se v Hiši kulinarike pogovarjali z direktorjem festivala in Hiše kulinarike Francem Jezerškom.

Kako je prišlo do tega spora?

"Na GIZ so se odločili, da se ne gredo več ocenjevanja kranjskih klobas. Trdijo, da so vsi izdelki kvalificirani in enako kakovostni. Mi na to seveda ne moremo pristati, ker je iz analize podatkov za preteklih šest let razvidno, da je razlika med najslabšo in najboljšo oceno kranjske klobase kar precej očitna. Druga stvar, ki jo zagovarjamo, je, da je ocenjevanje pripomoglo k rasti kakovosti kranjske klobase. Tretja stvar, prepričani smo, da moramo kot Hiša kulinarike in kot skupina Gostilna Slovenije, ki je tukaj prisotna, svojim gostom in potrošnikom ponuditi najboljše med najboljšimi."

Se strinjate s trditvijo, da so vse kranjske klobase enako kakovostne?

"Vsa leta smo trdili, da so vse kranjske klobase dobre, vendar so med temi dobrimi tudi boljše in najboljše. V zadnjih dveh letih so nas prepričali, da smo združevali oceno strokovne komisije in ljubiteljskega ocenjevanja ter izračunali samo eno najboljšo klobaso. Trdimo, da je ocena strokovne komisije, pri kateri se ocenjuje teža, videz, barva, vonj, prerez in okus po različnih parametrih, zagotovo drugačna od ljubiteljskega ocenjevanja, pri čemer vsak od ljubiteljev išče samo njemu najbolj všečno kranjsko klobaso. Lani smo imeli 300 ocenjevalcev, letos pa še več in ti ljudje so izbrali klobaso, ki jim je najbolj všeč."

Koliko je bilo letos klobas na ocenjevanju?

"Vsako leto smo imeli vse certificirane proizvajalce, teh je v tem trenutku enajst, in tudi letos jih je bilo toliko, s tem, da se je GIZ odločil, da ne sodeluje na ocenjevanju. Proizvajalcem so prepovedali predati klobase za ocenjevanje Hiši kulinarike, prepovedali so jim udeležbo na ocenjevanju, prav tako tudi prevzemanje kakršnihkoli nagrad. Zato smo se odločili, da kupimo vse klobase, vse vzorce v maloprodaji. S tem smo naredili korak več, ker računamo na to, da potrošnika zanima samo kakovost, ki je na trgu. Zanimivo je, da se na prvih štirih mestih, tako po oceni strokovne komisije kakor tudi po ljubiteljski oceni, pojavljajo isti vzorci."

Torej Festival kranjske klobase ni bil okrnjen?

"Nikakor ne. Vseskozi smo sodelovali s proizvajalci, nekateri sicer trdijo, da jim nismo prisluhnili, ker smo jih z ocenjevanjem na neki način rangirali. Odločili smo se, da ocenjevanje in festivalsko dogajanje izpeljemo v enakih zgodbah kot v preteklih letih. In smo tudi ga!"

Hrvatje nagajajo

Za mnenje smo poprosili tudi najuglednejšega slovenskega etnologa, dr. Janeza Bogataja, ki slovi tudi kot raziskovalec na področjih prehrane, kulinarike, gastronomije in kulturne dediščine ter je avtor Zašpiljene monografije o kranjski klobasi.

Je kranjska klobasa zaščitena tradicionalna slovenska specialiteta?

"Prizadevanje za zaščito kranjske klobase se je začelo leta 2003, ko so se odvijali mednarodni planiški skoki. Tam smo se zbrali trije Slovenci, Franc Jezeršek, Jože Ježek in jaz. Opazovali smo, kako tujci z užitkom in zanimanjem jedo kranjske klobase. Želeli smo nekaj narediti, da se bosta njen sloves in pojava ponovno začela razvijati, in tako se je razvilo vsakoletno ocenjevanje. Vmes je kranjska klobasa postala zaščiten živilski izdelek na državni ravni in sedaj je zaščita kranjske klobase vložena tudi v Evropski uniji. Na tej ravni bi bila zaščita že zaključena, če ne bi Hrvatje tik pred koncem pritožbenega roka vložili negodovanje nad slovensko odločitvijo. Ta proces zaščite se je sedaj zavlekel, vendar sem trdno prepričan, da se bo tudi ta zadeva rešila, ker so vsi argumenti na naši strani."

Kaj pomeni spor, ki ga je sprožil GIZ Kranjska klobasa?

"Ta spor je tipična podeželska zgodba, tipični psihiatrični problem naše ljube Slovenije, ker v odločilnih trenutkih ne znamo stopiti skupaj, ampak nastopamo proti samemu sebi. Po besedah GIZ je ocenjevanje kranjske klobase komercialno ocenjevanje. Ta termin komercialno ocenjevanje je popolnoma nepravilen. Tu nihče nič ne služi. Uporabljajo protiargument. Komercialno ocenjevanje je za tistega, ki zmaga, ker najboljšo klobaso še laže in bolje trži. Vsako leto je nekdo najboljši in ta klobasa, kljub temu da se izdeluje po enotni recepturi, se razlikuje od izdelovalca do izdelovalca. Če bi upoštevali ta termin, ki ga gizovci uporabljajo, bi rekel, da je v ozadju samo ena temeljna slovenska psihiatrična značilnost, ki ji rečemo ‚fovšija‘."

Je zaradi nastale polemike manjše zanimanje za festival in ocenjevanje kranjske klobase?

"Ta polemika je samo pospešila zanimanje za kranjsko klobaso. Na ocenjevanju se je letos zbralo ogromno število ljudi. Resnično pa se moramo vprašati, kam ta slovenska psihiatrija pelje in enkrat za vselej moramo prenehati s takimi stvarmi. Ko imamo spet nasprotovanje Hrvatov, glede zaščite kranjske klobase pri EU, bi se morali toliko bolj vzeti skupaj. Slovenci smo svetovni prvaki, kar se tiče gradnje piramid. Ko je treba postaviti zadnji kamen na konico piramide, pa ga ne postavimo, ampak začnemo piramido podirati. S tem želim označiti vse to, kar se sedaj dogaja s kranjsko klobaso."

Kako komentirate trditev, da so vse kranjske klobase dobre?

"Vse kranjske klobase so sicer dobre, niso pa enake."