Protimikrobna zdravila bodo v boljših prostorih odveč

Predstojnik kliničnega oddelka za hematologijo Peter Černelč je poudaril, da v neustreznih pogojih težje dosegajo dobre rezultate zdravljenja. Da občutljivih bolnikov z levkemijo in drugimi krvnimi boleznimi ne bi doletela še okužba, morajo uporabljati protimikrobna zdravila, ki sicer ne bi bila potrebna. Investicijo v vrednosti 11,3 milijona evrov sicer financira proračun, a se bo po Černelčevi oceni povrnila prek prihranka pri teh zdravilih. "Zdaj ni resnično več nobenih ovir. Upamo, da se bo projekt končal brez zapletov in predčasno," je dejal. Gradbena dela bodo začeli prihodnji teden, je pojasnil direktor Sanolaborja Marko Bokal, po pogodbi pa jim morajo opraviti v 180 dneh. V ta rok še ni vključeno opremljanje prostorov.

Predstavniki bolnikov so skupaj z zaposlenimi v UKC že dolgo opozarjali, da so razmere v sedanjih prostorih nevzdržne in da močno ogrožajo ljudi, ki se tam zdravijo. V zadnjem času so se zaradi gradbenih del v okolici še poslabšale, tako da so se v bolnišnici letos odločili za namestitev posebnih filtrov za zrak. Začetka gradbenih del so zato v civilni iniciativi veseli. "Vidimo, da se zdaj res premika naprej. Prostore nekdanje otroške kirurgije so izpraznili in so pripravljeni za adaptacijo. Gre za prvi oprijemljiv napredek v zadnjih letih. Kljub temu bomo ves čas preverjali, ali se dela nadaljujejo s pravim tempom, da se ne bi slučajno ustavila," je dejala predsednica Združenja bolnikov z limfomom in levkemijo Kristina Modic. Želi si, da bi bolnike v nove prostore preselili čim prej, saj je vsak dodaten mesec v sedanjih prostorih zanje slab.

Nova urgenca še v zraku

Minister za zdravje Tomaž Gantar je poudaril, da je od vseh dosedanjih zapletov in nepravilnosti pri urejanju novega oddelka dobil "kurjo polt". Tudi zato je ta projekt v svoje roke vzelo ministrstvo za zdravje, je pojasnil, verjame pa, da se bodo lahko bolniki v nove prostore preselili prihodnje leto.

Kdaj bo končana nova urgenca, medtem še ni znano. Kot je v pogovoru za Dnevnik v četrtek opozoril generalni direktor UKC Simon Vrhunec, na urgenci trenutno delajo sredi gradbišča, saj še ni končan helioport in njegova povezava z urgenco. Zaradi tega so se morali tudi ob sprejemu poškodovanih v nesreči z balonom organizirati drugače, kot bi se sicer. Gantar je pojasnil, da podkonstrukcija helioporta ni bila opravljena v skladu s projekti. To vpliva na zamik pri gradnji, helioport pa bo glede na sedanje načrte dokončan oktobra. Pri glavnini urgence pa se za zdaj še vedno ukvarjajo z omejevanjem te investicije na tiste dele, ki so pomembnejši. Izvajalca del bodo z javnim razpisom iskali konec leta, napoveduje Gantar. Ob tem zatrjuje, da ključna težava nove urgence ni v denarju, kot meni Vrhunec, ampak v samem projektu. Vrednost te investicije je iz začetnih 34 milijonov evrov na primer narasla na več kot 140 milijonov evrov, je ponazoril. Zdaj nameravajo skrčiti površino novogradnje, s čimer naj bi se zmanjšali tudi stroški.