Tam so po naših informacijah na kupu našli štiri - uradno še vedno neidentificirana - zoglenela trupla. Košara balona je bila namreč razdeljena na prostor za pilota in kopilota ter osem prekatov, ki potnikom zaradi varnosti ne omogočajo svobodnega gibanja po košari. Štirje umrli (po neuradnih podatkih naj bi bili med njimi trije člani družine iz Ljubljane in še ena oseba) naj bi bili med poletom prav v enem izmed prekatov na desni strani, v katerega je med drsenjem po travniku bruhal ogenj iz gorilnikov in plinskih jeklenk.

Zaradi hude vročine niso mogli priti niti blizu balona

To nam je potrdil tudi 27-letni Simon Rogelj, ki se je na polet podal v družbi svojega dekleta. Rogelj, prostovoljni gasilec iz Trebnjega, nam je opisal, da je balon po trčenju v drevesa, ko je v košari začelo goreti, vleklo po travniku, košara pa je bila obrnjena na levi bok.

Po njegovih besedah se je ogenj, ki je prej bruhal v balon, zaradi hitrosti obrnil prav proti sredini desne strani prevrnjene košare. Šele ko se je balon ustavil, je plamen začel bruhati nazaj stran od košare. "Vsi, ki smo lahko, smo odšepali stran. Sam sem nosil še svoje dekle, ki si je med drugim zvila gleženj. Kasneje sem se sprehodil okoli balona, vendar mi je takoj postalo jasno, da bliže ni mogoče priti. Plamen je bil velik in če si se približal že na deset metrov, zaradi velike vročine nisi mogel naprej," nam je včeraj zaupal Rogelj, ki je tudi sam opečen po desni strani telesa na mečih in roki.

Podobno je tudi z njegovim dve leti mlajšim dekletom, ki jo je po pristanku košara še "povozila". Oba sta sicer že doma, vsak dan pa morata v zdravstveni dom, da jima previjejo rane.

Nič več "le" nesreča: policisti preiskujejo sume kaznivih dejanj

Služba za preiskovanje nesreč na ministrstvu za infrastrukturo se je po največji letalski nesreči v samostojni Sloveniji medtem zavila v molk in bo prve ugotovitve objavila šele konec prihodnjega tedna. Zbodel pa nas je podatek, ki ga je vodja omenjene službe Roman Rovanšek omenil v četrtkovih Odmevih: po podatkih organizatorja, Balonarskega centra Slovenija, je bilo na balonu 31 potnikov in pilot in ne 30 potnikov, pilot in kopilot. A tudi Rogelj nam je potrdil, da sta balon upravljala dva, kar pomeni, da je bil drugi pilot uradno eden izmed potnikov. V potnika "zamaskirani" kopilot ob že znanem dejstvu, da je Javna agencija za civilno letalstvo pilotu nesrečnega balona in direktorju Balonarskega centra Slovenija Miru Kolencu, ki naj bi imel težave z vidom, že junija odvzela dovoljenje za letenje, ker ni želel na izredni zdravstveni pregled (po naših podatkih so se za to na agenciji odločili, ker so posumili, da je redni zdravniški pregled opravil v sumljivih okoliščinah), meče izredno slabo luč na organizatorja smrtonosnega poleta.

Balonarskega centra Slovenija tudi včeraj nismo mogli priklicati (včeraj je bila nedosegljiva celo njihova spletna stran), v sporočilu za javnost pa so zapisali, da nesrečo močno obžalujejo, in zatrdili, da je njihov pilot naredil vse potrebno za varen polet. Tragično nesrečo pripisujejo predvsem vremenskim razmeram, ki so se nenadoma izjemno poslabšale. Po drugi strani so policisti včeraj že potrdili, da ne obravnavajo več le nesreče, temveč tudi sume uradno pregonljivih kaznivih dejanj. Po naših neuradnih informacijah gre preiskava predvsem v smeri preiskovanja povzročitve splošne nevarnosti in ogrožanja posebnih vrst javnega prometa.