Po Behinovih besedah so požar na vseh bokih, severnem, zahodnem in vzhodnem, ustavili, tako da se ne more več širiti. Le na sredini in v južnem delu požarišča je še nekaj posameznih žarišč, na zahodnem delu požarišča pa tleče žepe že neposredno gasijo gasilci.

Omenjeni del prizadetega območja bodo do večera pogasili, tako da tam ponoči ne bi vnovič zagorelo, v sredo pa bodo gašenje požara nadaljevali v osrednjem in najtežje dostopnem delu požarišča, kjer na posameznih delih gozd in njegova podrast še vedno gorita.

Zaradi nedostopnosti zemljišča bodo v sredo gašenje nadaljevali z vsaj enim, če ne dvema vojaškima helikopterjema, povsem zagotovo pa bo požar pogasil šele dež, je še povedal Behin.

Omenjeno požarno območje obsega približno poldrugi kvadratni kilometer neprehodnega, skalovitega in strmega območja nad reko Čabranka, približno pol kilometra od meje s Hrvaško. Sega od približno 500 do 1000 metrov nadmorske višine, zemljišče pa je v spodnjem delu požarišča poraščeno s podrastjo in z borovim gozdom, ki proti vrhu območja prehaja v mešani gozd.

Zaradi požara ustavili železniški promet med Zagrebom in Splitom

Pri mestu Lička Jasenica nedaleč od Karlovca so danes zaradi požara ustavili promet na železniški progi med Zagrebom in Splitom, so za STA potrdili v karlovški policijski upravi. Gasilci so požar lokalizirali in si ga prizadevajo čim prej pogasiti, a promet na omenjene odseku za zdaj ostaja prekinjen.

Po navedbah policije sicer na omenjeni progi ni veliko dnevnega potniškega prometa.

Kot so poročali hrvaški mediji, se je pri Lički Jasenici vnela trava in nizko rastlinje, požar pa se je nato hitro razširil na borov gozd.

Medtem so iz hrvaške uprave za zaščito in reševanje sporočili, da so gasilci pri Vodicah zahtevali pomoč gasilskih letal pri gašenju ognjenih zubljev, ki so zajeli travo, nizke rastline in gozd na hribu Mrdakovica na območju Šibenika.

Pomoč letal so zahtevali tudi gasilci, ki se bojujejo proti požaru pri Nadinu v zadrskem zaledju, kjer se je vnel hrastov gozd. Na območju Zadra sta danes sicer izbruhnila še dva požara.

S požari se borijo tudi v Grčiji in BiH

Grški gasilci na otoku Hios že četrti dan nadaljujejo boj z ognjenimi zublji, ki so uničili že 12.000 hektarjev gozda in kmetijskih površin. Z ognjem bijejo boj tudi na vzhodu BiH, kjer so zaradi požara celo razglasili izredno stanje, hrvaškim gasilcem pa je medtem uspelo lokalizirati velik požar pri Skradinu nedaleč od Šibenika.

Približno 360 gasilcev, vojakov in prostovoljcev si še naprej prizadeva pogasiti požar na Hiosu, ki je izbruhnil v soboto. Požar naj bi uničil 30 odstotkov dreves mastike, ki so pomemben vir prihodka na tem otoku v Egejskem morju, poroča ameriška tiskovna agencija AP.

Ogenj pustoši tudi na območju Bratunca v vzhodni BiH. Oblasti so morale celo razglasiti izredno stanje zaradi obsežnega požara, ki že ogroža stanovanjske objekte. Lokalne oblasti so zato vpoklicale vse delovno sposobne moške na pomoč gasilcem v boju z ognjem.

Gori tudi na območjih Trebinja in Konjica v Hercegovini, zagorelo pa je tudi pri Zenici v osrednjem delu države.

Oblasti so zvišale stopnjo nevarnosti pred požari zaradi suše in visokih temperatur, ki naj bi do konca tedna dosegle tudi 40 stopinj Celzija, napovedujejo vremenoslovci v BiH.

Hrvaškim gasilcem je medtem po treh dneh uspelo lokalizirati gozdni požar na območju Skradina pri Šibeniku, ki je uničil približno 500 hektarjev borovega gozda in nizkega rastlinja.

Lokalizirali so tudi požar pri Žrnovnici na območju Splita, pogasili pa manjši požar pri Vodicah, je sporočila hrvaška uprava za zaščito in reševanje.