Društvi srbskih beguncev sta podprli Josipovića, ki je v hrvaških medijih sprožil polemiko s Pupovcem glede njegove vloge enega izmed vodilnih predstavnikov srbske manjšine na Hrvaškem v zadnjih dveh desetletjih.

Srbski begunci trdijo, da Pupovac "ni storil skoraj ničesar", da bi rešil težave z uresničevanjem vseh pravic srbskih beguncev na Hrvaškem, čeprav je prejšnjih osem let sodeloval v vladni koaliciji na čelu s HDZ ali jo je podpiral.

Srbski društvi sta prav tako označili Pupovca za "etno-poslovneža" in zahtevali od hrvaških oblasti, naj preiščejo poreklo njegovega premoženja.

Do besednega spopada in medsebojnih obtožb Josipovića in Pupovca je prišlo potem, ko se je hrvaški predsednik nenavadno ostro odzval na poročanje tednika srbske manjšine na Hrvaškem, Novosti.

Josipović: Pupovac je monopoliziral položaj predstavnika Srbov

Potem ko so Novosti analizirale Josipovićevo vlogo v poslovanju hrvaške različice Sazasa, Zampu, je hrvaški predsednik prejšnji teden v odprtem pismu obtožil Pupovca za "etno-poslovanje", "monopoliziranje položaja" vodilnega predstavnika Srba na Hrvaškem in izsiljevanja vseh hrvaških vlad.

Josipović je prepričan, da Pupovac preko tekstov novinarjev tednika Novosti, v katerem delajo tudi bivši novinarji splitskega tednika Feral Tribune, želi narediti škodo predsedniku s poročanji o tem, da je še kot tajnik hrvaškega društva skladateljev omogočal podjetju Emporion večmilijonski zaslužek pri sodelovanju z Zampom in sicer mimo javnih razpisov.

Lastnik Emporiona je Josipovićev prijatelj Marko Vojković, ki je za hrvaške medije že zanikal kakršno koli vlogo Josipovića pri poslovanju z Zampom, ki sega v začetek 90. let prejšnjega stoletja. Novosti sicer niso prvi hrvaški mediji, ki je kot sporno ocenil Josipovićevo vlogo v razvoju hrvaškega sistema zaščite avtorskih pravic.

Josipović: Pupovac podpihuje mednacionalne napetosti

Hrvaški predsednik je prav tako zanikal obtožbe iz Novosti ter očital Pupovcu, da podpihuje mednacionalne napetosti med Srbi in Hrvati, da bi zagotovil korist zase in svoje ljudi. Obenem je obtožil podpredsednika SDSS, da netransparentno porablja proračunski denar, ki je namenjen srbski manjšini.

Pupovac pa je Josipoviću odgovoril, da s svojimi izjavami ogroža hrvaško ustavo in krši demokratska načela ter da je postal tiskovni predstavnik nasprotnikov SDSS in Srbskega narodnega sveta (SNV), ki je založnik Novosti.

Kljub dolgoletnem sodelovanju s hrvaškimi vladami se je Pupovac redno izogibal udeležbe na proslavah hrvaške vojaške zmage v Kninu iz leta 1995. Srbsko skupnost je na letošnji obletnici Nevihte predstavljal njegov politični tekmec in predsednik Srbskega demokratskega foruma (SDF), Veljko Džakula.

Ostra polemika med Josipovićem in Pupovcem je odprla tudi vprašanje predstavništva manjšin v hrvaškem saboru, v katerem je z ustavo zagotovljenih osem stolčkov za manjšinske poslance, med njimi pa najmanj tri za srbsko manjšino.

Nekateri izmed poslancev manjšin so prišli v sabor na podlagi le nekaj sto glasov, s svojim glasovanjem pa lahko odločajo tudi o parlamentarni večini. V levosredinski hrvaški vladi zaenkrat sicer zavračajo možnost novih ustavnih sprememb glede manjšinskih pravic.