Kot so pojasnili na ministrstvu za notranje zadeve, zgradbi v Krškem in Slovenj Gradcu še vedno zasedajo policisti, saj so vanje prerazporedili nekatere druge enote, ki so bile prej prostorsko utesnjene, le stavba v Postojni sameva in jo nameravajo, če zanjo ne bodo našli najemnika znotraj državnih organov, prodati.

Okoli 40 se jih iz Koroške vozi v Celje

"Že v preteklosti je bil objekt v Krškem namenjen več enotam policije. S tem, ko se je stavba delno izpraznila in je bila izvedena prerazporeditev, smo odpravili prostorsko stisko nekaterih drugih naših enot. Zdaj je v njem, poleg treh enot Policijske uprave Novo mesto, tudi enota postaje prometne policije Brežice, saj bo objekt, v katerem je ta bila, prenesen na ministrstvo za obrambo," pojasnjuje tiskovna predstavnica ministrstva za notranje zadeve Alenka Klepac. Tudi objekt nekdanje policijske uprave v Slovenj Gradcu ne sameva. "Del najetih prostorov smo vrnili, v preostale so se preselile druge operativne enote, ki spadajo pod Policijsko upravo Celje," so pojasnili na pristojnem ministrstvu.

Kot nam je povedal naš vir, so prostori namenjeni logistiki in kriminalistom, ki dela in naloge opravljajo na Koroškem, a se kljub temu vsak dan vozijo v Celje, kjer prevzamejo službeno vozilo in se nato z njim vrnejo na Koroško in nato spet nazaj. Takšnih naj bi bilo kar 40, zato se poraja vprašanje, če so s tem res kaj prihranili. A o tem se ne govori, pravijo naši viri iz policijskih vrst. In dodajajo, da je dobro edino to, da nadrejeni zdaj lažje razporejajo kader na določena dela in naloge. "Podatki o stroških prevoza na delo in z dela po ukinitvi policijskih uprav v Slovenj Gradcu, Postojni in Krškem kažejo, da se ti niso povečali, temveč celo zmanjšali," so pojasnili na ministrstvu. A dodali, da imajo le analizo za PU Koper, ki je bila narejena junija letos. Iz tabele, ki so jo priložili, pa je razvidno, da so po uvedbi Libre stroški nižji za slabih 17.000 evrov na mesec, medtem ko analize za Koroško in Posavje ni.

Dodatnih ukinitev ne načrtujejo

A ravno iz razloga, ker se je veliko govorilo o tem, da bo država na račun ukinitve policijskih uprav veliko prihranila, nas je zanimalo, kolikšen je dejanski prihranek. "Na račun ukinjene policijske uprave v Postojni, kjer smo plačevali najemnino in obratovalne stroške, smo na letni ravni privarčevali 90.000 evrov, zaradi ukinitve policijske uprave v Krškem pa dodatnih 25.000 evrov, na račun nižje najemnine in obratovalnih stroškov," so pojasnili na ministrstvu. Dodatnih 50.000 evrov naj bi do konca leta prihranili na račun nižanja najemnin, za kar se pogajajo z lastniki. Tako se jim je za nižjo najemnino uspelo dogovoriti tudi za prostore, ki jih zasedajo celjski tožilci. Državo je sprva najem dobrih 1300 kvadratnih metrov v eni najelitnejših stavb v Celju v lasti Aleksandra Jančarja stal nekaj manj kot 16.000 evrov na mesec oziroma dobrih 190.000 evrov na leto. Cena za kvadratni meter pa je bila le malenkost nižja od tiste v stavbi, ki jo zaseda Nacionalni preiskovalni urad.

Vsesplošna kriza je tudi lastnike nepremičnin očitno prisilila, da privolijo v nižanje najemnin. Tako je lastnik za stavbo, ki jo zaseda celjsko okrožno tožilstvo, že lani znižal na 12 evrov za kvadratni meter, letos pa še za dodatnih 15 odstotkov. "Cena najema, ki vključuje tudi stroške vzdrževanja, trenutno znaša nekaj manj kot 10 evrov za kvadratni meter," je za Dnevnik potrdil vodja okrožnega državnega tožilstva v Celju Ivan Žaberl. "Poleg prostorov, ki jih zaseda celjsko okrožno tožilstvo, se nam je za nižje najemnine uspelo dogovoriti še na 22 drugih lokacijah po vsej Sloveniji, pogajanja pa še nadaljujemo," so povedali na ministrstvu. Kot je zatrdil tiskovni predstavnik policije Drago Menegalija, pa ne načrtujejo ukinitve še kakšne od policijskih uprav, na primer v Murski Soboti in Novi Gorici, o čemer se je še lani na veliko ugibalo.