Trud, da kovine iz Konga ne bi bile tako "krvave"

Ocenjujejo, da je v Kongu od leta 1998 zaradi posledic tega boja umrlo 5,4 milijona ljudi, tudi zaradi bolezni in podhranjenosti. Ljudje delajo v rudnikih, v nemogočih pogojih, v suženjstvu. Skupina Enough Project (Projekt Dovolj) se trudi, da bi to spremenila. Zdaj se nekatera podjetja trudijo, da kovine iz Konga ne bi bile več tako "krvave". Intel, HP, Dell, Microsoft in Apple pridobivajo certifikate, ki dokazujejo, od kod prihaja določena kovina v napravah in kako je bila pridobljena. Ko bo to veljalo za vsa večja svetovna podjetja, bo certifikat bi omogočal, da bi lahko tudi pri nekaterih kovinah iz Konga dokazovali, da so bile pridobljene "brez konflikta".

Nekatera druga podjetja, kot so Nintendo, Canon, Nikon, Sharp in HTC pa dobivajo nizke ocene Enough Projecta. Nintendo je dobil celo oceno nič, saj niso sprejeli popolnoma nobenih ukrepov za zagotovitev, da s surovinami za svoje naprave ne podpirajo oboroženih skupin v osrednji Afriki.

Razkrivanje vira kovin

"Nintendo je edino podjetje, ki ni hotelo priznati problema ter si ga ne prizadeva rešiti," je dejal Sasha Lezhnev, analitik pri prijektu Enough, "kljub temu, da si že dve leti prizadevamo priti v stik z njimi". Na Nintendu pa so za CNN dejali, da izdelke naročajo pri proizvodnih partnerjih in niso neposredno vključeni v pridobivanje surovin, ki se zanje uporabljajo.

Zaradi podjetij, ki pri projektu sodelujejo, pa naj bi bili rezultati na terenu že vidni. Količina denarja, ki jo oborožene skupine dobijo od spornih kamnin (kositer, tantal in volfram) je v zadnjih dveh letih padla za 65 odstotkov. Kmalu bodo morda morala vsa podjetja razkrivati vir kovin, ki so uporabljene v njihovih napravah. Tako bi lahko še bolj omejili konflikte, ki zaradi kamnin nastajajo. Oborožene skupine zaenkrat še vedno izkoriščajo svoj položaj in z orožjem silijo delavce, da kot sužnji delajo za zelo majhno plačilo.