Hrvaške oblasti se bodo jeseni po Vrdoljakovih besedah najprej lotile nepremičnin, ki so se začele graditi po 21. juniju 2011. Zanje ne bo veljala nobena izjema, saj zakon o ravnanju z nezakonito zgrajenimi objekti (zakon o postupanju nezakonito izgrađenim zgradama), ki je začel veljati v začetku avgusta, pod določenimi pogoji omogoča le legalizacijo tistih črnih gradenj, ki so nedvoumno vidne na satelitskih posnetkih, narejenih do 21. junija 2011, ali pa so bile do navedenega datuma evidentirane na katastrskem načrtu ali v drugi uradni kartografski podlagi.

Slovenci, ki imajo v lasti katerega od teh objektov, lahko za njegovo legalizacijo do 30. junija 2013 zaprosijo upravni organ, ki je pristojen za področje prostorske ureditve in gradnjo na območju nezakonito zgrajenega objekta. Tisti, ki so še pred uveljavitvijo novega zakona dobili odločbo o odstranitvi objekta, pa lahko vlogo za legalizacijo oddajo najkasneje do konca letošnjega leta. Čeprav je Vrdoljak poudaril, da gradenj v naravnih parkih in na prometnih koridorjih pod nobenim pogojem ne bo mogoče legalizirati, je njegova namestnica ob sprejetju zakona ocenila, da bo mogoče uzakoniti večino objektov, če bodo lastniki pravočasno vložili zahtevo za njihovo legalizacijo.

Slovensko veleposlaništvo v Zagrebu zato slovenskim državljanom svetuje, naj se podrobneje seznanijo z novim hrvaškim zakonom, ki ga je mogoče najti na spletnih straneh hrvaškega ministrstva za gradbeništvo in prostorsko ureditev ali na spletni strani hrvaškega uradnega lista. Hkrati so na veleposlaništvu opozorili, da niso pristojni za interpretacijo hrvaške zakonodaje, zato morajo lastniki črnih gradenj dodatna pojasnila glede postopkov njihove legalizacije poiskati pri hrvaških organih.