Zamujanje s plačili je različno dolgo, pri dolgih zamudah so te praviloma z razumevanjem dogovorjene z dobavitelji. Samo en velik dobavitelj, veletrgovina z zdravili in medicinskim materialom, je zelo zahteven in zahteva plačila v rokih, kar pogojuje z nedobavo, " je za Dnevnik pojasnil Dernič in zanikal namigovanja ministra za zdravje Tomaža Gantarja, da dobavitelji proti izolski bolnišnici že vlagajo tožbe. "O nobeni tožbi nisem seznanjen," pravi Dernič.

Stanje je že vrsto let podobno

"Zgodba v izolski bolnišnici je že vrsto let podobna, ker ustanovitelj ni odigral svoje vloge v minulih letih. Nekateri akterji pa so kar aktivno prispevali k slabšemu položaju izolske bolnišnice, ko so prenesli upravljanje dela objekta iz izolske bolnišnice na druge proračunske uporabnike," nadaljuje Dernič. Meni, da tudi zdaj nekateri pobudniki iz ozadja, ki so jih že identificirali, iz različnih razlogov namensko ustvarjajo negativno klimo okoli izolske bolnišnice. O imenih ni želel govoriti. Ali torej pričakuje, da ga bo novi svet zavoda, ki ga je minister Gantar urgentno imenoval čez noč, razrešil? Dernič se odgovoru izogne in pove, da je v pristojnosti sveta zavoda, da lahko kadar koli razreši direktorja.

Izguba v izolski bolnišnici znaša skoraj poldrugi milijon evrov. Razlogov zanjo je več. Dernič pojasnjuje, da na nekatere splošna bolnišnica lahko vpliva. To so recimo stroški dela in materiala, ki jih z ukrepi zmanjšujejo glede na minulo leto. Potem so tudi razlogi, na katere lahko bolnišnica le delno vpliva. Gre za energijsko potratnost objekta, ki jo z energetsko sanacijo v izolski bolnišnici že odpravljajo in bodo učinki po Derničevih besedah opazni šele v drugi polovici leta. Tu pa so tudi zamude ali neplačevanje zdravstvenih storitev tujih državljanov, ki so zdravljeni v izolski bolnišnici.

Podcenjena vrednost bolnišničnih storitev

Razlogi za izgubo, na katere izolska bolnišnica po Derničevih besedah ne more vplivati in so sistemske narave, pa so znižanje cen zdravstvenih storitev in podcenjena vrednost opravljenih bolnišničnih storitev. "Bolnišnica Izola ima med splošnimi bolnišnicami največji delež prihodka, ki ga ustvari z ambulantnim programom, ki pa je razmeroma slabo ocenjen. Poleg tega pa iz primarne službe napotujejo bolnike s premalo opravljenimi preiskavami, ki jih kasneje opravimo v bolnišnici," pojasnjuje Dernič.

Na očitke, da dela v izolski bolnišnici niso ustrezno organizirali in da so prekomerno zaposlovali, Dernič odgovarja: "Delo v bolnišnici smo organizirali za varno in kakovostno obravnavo bolnikov. Pri zaposlovanju pa nikakor ni želje dojeti, da je velika večina na novo zaposlenih iz skupine, za katere bolnišnica dobiva nadomestila iz različnih zunajbolnišničnih virov, saj gre za zdravnike specializante in pripravnike vseh profilov, ki jih zaposlujemo prek javnih del."

Plače ogrožene vsaj od leta 2006

V letih 2011 in 2012 so v izolski bolnišnici zaposlili tiste zdravnike, ki so končali predvideno specializacijo za načrtovane potrebe bolnišnice in so prešli iz statusa specializanta v specialista in negovalno osebje za varno nego bolnikov. Na bojazen ministra Gantarja, da v izolski bolnišnici lahko ostanejo brez plač, Dernič odgovarja, da ta možnost obstaja najmanj od leta 2006, ko je bila opravljena zunanja presoja razlogov težav bolnišnice Izola.  

Svet zavoda izolske bolnišnice bo 22. avgusta, ko bodo pregledali polletne rezultate, predvidene sanacijske ukrepe, po neuradnih podatkih pa bodo takrat najbrž spregovorili tudi o nadaljnji usodi Derniča.