Napad bi lahko ustavili že prej

Poročilo nakazuje na več pomanjkljivosti pri takratnem delovanju pristojnih oblasti. "Napad v vladni četrti v Oslu 22. julija bi lahko preprečila učinkovita implementacija že sprejetih varnostnih ukrepov," so pri komisiji zapisali v poročilu, ki so ga predložili norveškemu premierju Jensu Stoltenbergu.

Desetčlanska komisija je prav tako zapisala, da bi lahko Breivikov strelski napad na otoku Utoya ustavili že prej, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Vodja komisije Alexandra Bech Gjorv je dejala, da so že pred napadoma obstajali varnostni ukrepi in načrti, a se oblasti niso dovolj naučile iz preizkusov in niso izvajale sprejetih ukrepov.

Komisija je kritizirala oblasti, ki da niso uspele uspešno zaščititi ljudi na otoku Utoya, kjer je Breivik ubil 69 ljudi. "Realno gledano bi lahko prišlo do hitrejšega odziva policije," so zatrdili člani komisije in dodali, da je bil časovni zamik 35 minut "nesprejemljiv". Streljanje na otoku Utoeya je trajalo približno uro in 15 minut, medtem pa je imela policija težave pri iskanju prevoza na majhen otok, ki je sicer le 600 metrov od obale.

Pomanjkljivosti pri komunikaciji

Glede na poročilo je prišlo do pomanjkljivosti pri komunikaciji med policijskimi enotami, poleg tega so bili telefonski centri za klice v sili preobremenjeni.

Policija se je že pred objavo poročila opravičevala za zamudo v svojem odzivu. Pojavljala so se ugibanja o tem, če bi lahko policija svojo ladjo splavila bliže otoku ali uporabila helikopter. Kljub ostri kritiki pa je Gjorvejeva dejala, da je "za izgubo življenj seveda kriv Breivik". Komisija pa je pohvalila zdravstvene službe, ki so ranjence oskrbele na "zadovoljiv način".

Komisija je še predstavila 31 priporočil, med njimi prepoved polavtomatskega orožja, uvedbo strožjih predpisov za posedovanje orožja in kemikalij ter uvedbo kaznovanja "terorističnega urjenja", poroča nemška tiskovna agencija dpa. Desetčlansko komisijo so sestavili lani, da bi preučila odziv Norveške na napada.

Spomnimo

22. julija lani je Breivik v Oslu sprožil skoraj tono težko bombo, skrito v dostavnem vozilu. Na 40 kilometrov oddaljenem počitniškem otočku Utoya pa je nato začel streljati na tabor podmladka vladajočih laburistov. Norveško policijo so takrat ostro kritizirali zaradi počasnega odziva na tragedijo. Med napadom v Oslu in Breivikovo aretacijo na otoku so minile tri ure, čeprav je njegovo ime že bilo znano norveškim varnostnim službam.