Izbire Ryana v Romneyevem taboru zaenkrat dodatno niso komentirali. Po pričakovanju bo to storil sam Romney, ko bo na novinarski konferenci na opuščeni bojni ladji USS Wisconsin v Norfolku v zvezni državi Virginiji danes okoli 15. ure po srednjeevropskem času tudi uradno razglasil ime svojega podpredsedniškega kandidata.

Več ameriških medijev je že v petek zvečer poročalo, da je Romney za svojega soborca v tekmi za Belo hišo izbral Ryana. Kot morebitna podpredsedniška kandidata sta se sicer omenjala še senator iz Ohia Rob Portman in nekdanji guverner Minnesote Tim Pawlenty. Po ocenah medijev in poznavalcev je izbira Ryana pogumna in obenem močno ideološko obarvana.

42-letnik, ki v kongresu sedi že vse od leta 1999 in je eden najvidnejših republikancev mlajše generacije, je znan po svojih izrazito konservativnih stališčih glede gospodarske in še posebej fiskalne politike. Zaradi njih si je prislužil vzdevek "fiskalni pitbul". Je odločen zagovornik zmanjševanja zveznega proračuna in zniževanja davkov. Trenutno predseduje proračunskemu odboru predstavniškega doma.

Ryan izbran zaradi gospodarskih vprašanj

Tako med politiki kot v javnosti sta še posebej odmevala njegova predloga zveznega proračuna "Pot v blaginjo", ki jih je lani in letos pripravil kot protiutež predlogom demokratskega predsednika ZDA Baracka Obame. Ryan je med drugim predlagal, da se izdatki na zvezni ravni v naslednjem desetletju zmanjšajo za 5000 milijard dolarjev ter delno privatizacijo Medicarea, vladnega programa zdravstvenega zavarovanja za starejše.

Po pisanju medijev bo izbira Ryana dodala nove moči Romneyevi kampanji - še posebej na področjih, kot so ustvarjanje novih delovnih mest, gospodarska rast, zmanjševanje proračunskega primanjkljaja, kar so tudi osrednje teme tokratne predsedniške kampanje. Kot zaprisežen konservativec naj bi Ryan pomagal zmanjšati skepticizem, ki se med delom republikancev širi zaradi Romneyeve politične preteklosti, ko je bil guverner tradicionalno liberalne zvezne države Massachusetts.

Zadnje javnomnenjske raziskave so pokazale, da dobiva sedanji demokratski predsednik Obama v bitki za ponovno izvolitev v Belo hišo jasno vodstvo pred republikanskim izzivalcem. Po anketi konservativne televizije Fox News Obama na zvezni ravni vodi z 49 proti 40 odstotkom. Anketa televizije CNN mu je dala 52-odstotno, Romneyu pa 45-odstotno podporo.

Uradna potrditev Romneyeve kandidature čez dva tedna

Ankete na zvezni ravni sicer ne dajejo popolne slike o predsedniški tekmi, pri kateri gre predvsem za boj po posameznih zveznih državah in zbiranje 270 elektorskih glasov, potrebnih za zmago. A tudi v večini od ducata zveznih držav, ki veljajo na volitvah v ZDA za odločilne, saj se podpora demokratom oziroma republikancem v njih spreminja, je Obama v prednosti.

Vodi namreč v Ohiu, Virginiji, na Floridi, v Iowi, Nevadi, Wisconsinu, Michiganu, Pensilvaniji, New Hampshireu in Koloradu. Romney po drugi strani vodi le v Missouriju in Severni Karolini.

Romney sicer danes v Virginiji začenja pomembno turnejo, v okviru katere bo obiskal štiri od omenjenih 12 kritičnih zveznih držav. Poleg Virginije bo obiskal še Severno Karolino, Florido in Ohio. Kot kandidat republikancev na novembrskih predsedniških volitvah bo Romney uradno potrjen čez dobra dva tedna na veliki konvenciji v Tampi na Floridi.