Clegg je danes sporočil, da bodo s poskusi reformiranja lordske zbornice, katere člani niso voljeni, ponovno začeli šele po letu 2015. Poslanci konservativne stranke predsednika britanske vlade Davida Camerona so načrtom za reformo nasprotovali, saj po njihovih besedah ustavne spremembe ne bi smele biti prioriteta v času, ko Veliko Britanijo peha recesija, poroča ameriška tiskovna agencija AP.

Clegg si je reformo lordske zbornice, zgornjega doma britanskega parlamenta, izbral za osebno poslanstvo. Vendar so liberalni demokrati, ki so sicer veliki zagovorniki reforme in del Cameronove vlade, opustili načrte o spremembi zakonodaje. Clegg je priznal, da bi lahko odločitev liberalcev britansko koalicijsko skrhala bolj kot karkoli, odkar je bila vlada sestavljena leta 2010, ko na volitvah nobena stranka ni dobila večine glasov.

Julija je več deset poslancev iz vrst vladajočih konservativcev dalo vedeti, da bodo glasovali proti vladnemu načrtu sprejemanja reforme zgornjega doma britanskega parlamenta. Pri tem je šlo za časovnico, s katero bi razpravo o reformi zbornice v spodnjem domu parlamenta omejili na deset dni. Podobno so napovedali tudi poslanci iz vrst opozicijskih laburistov. Ker je postalo očitno, da predlagana omejitev razprave ne bo sprejeta, je glasovanje o časovnici odpadlo.

Reforma lordske zbornice bi zajemala razpolovitev števila njenih članov. Uvedle bi se volitve za večino od njih in dokončno odpravile pravice dednih lordov. Večino članov zgornjega doma parlamenta pa trenutno imenujejo bodisi politične stranke bodisi posebna komisija lordske zbornice.