Evropska komisija je tako včeraj predlagala strategijo za spodbujanje gradbenega sektorja, saj se je ta na ravni EU v zadnjih štirih letih skrčil za 17 odstotkov. V Sloveniji se je od leta 2005 do maja letos vrednost gradbenih del znižala za 42,3 odstotka, kakšno strategijo za gradbeništvo pripravlja slovenska vlada, pa nam včeraj ni uspelo izvedeti. Na ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo so nas naslovili na ministrstvo za infrastrukturo in prostor, kjer pa so nam sporočili, da za to niso pristojni. Na vprašanje, kdo je pristojen, so odvrnili, da to še ugotavljajo.

"Panoga gradbeništvo je na kar štirih ministrstvih, a žal nima enotnega sogovornika in mora naslavljati svojo problematiko na več pristojnih ministrstev hkrati," pojasnjujejo v Zbornici gradbeništva in industrije gradbenega materiala. Ta med glavnimi vzroki za propad gradbene panoge poleg upada povpraševanja, zakonodaje, bank in odnosa javnih naročnikov navaja tudi "odnos politike in političnih strank do panoge ter odsotnost vladnih ukrepov".

Če bo evropska komisija v Sloveniji našla sogovornika za ukrepe na področju gradbeništva, mu bo predstavila predlog za odgovor na izzive, s katerimi se gradbeni sektor sooča že leta. Načrt bo predvidoma vseboval ukrepe za spodbujanje ugodnih naložbenih pogojev, zlasti za obnovo in vzdrževanje stavb in infrastrukturnih ukrepov. Hkrati naj bi obsegal ukrepe za večjo okoljsko učinkovitost in boljšo izrabo virov v gradbeništvu, ne nazadnje pa nameravajo v Bruslju predlagati tudi poenotenje različnih kodeksov in standardov, s čimer naj bi olajšali pogoje za tista gradbena podjetja, ki želijo izvajati gradbena dela v drugih državah članicah.

"Zagon gradbeništva je lahko uspešen, če se bosta tako zasebni kot javni sektor že zdaj začela pripravljati na novo strategijo EU. To v praksi pomeni, da bomo morali v relativno kratkem času pripraviti dobre projekte in ustrezno investicijsko in projektno dokumentacijo, s katero bomo sploh lahko konkurirali," pojasnjuje samostojna svetovalka zbornice Valentina Smrkolj. V zbornici vidijo poslovne priložnosti za izdelovalce projektne dokumentacije, za različna specializirana svetovalna in inženiring podjetja ter za izvajalce del. Strategija unije je lahko izziv tudi za podjetja, ki proizvajajo gradbene materiale, uporabljene pri gradnji v skladu s standardi učinkovite rabe energije. "Nova strategija evropske komisije za zagon gradbeništva prinaša nov veter v gradbeni sektor, bojimo pa se, da nekatera slovenska podjetja do takrat ne bodo več obstaja," je še pojasnila Smrkoljeva.