"S šestnajstimi zaposlenimi smo sklenili dogovor do konca letošnjega leta, z enim do konca prihodnjega leta in s šestimi do konca leta 2014. Do konca letošnjega leta smo zaposlitev podaljšali zaradi kontinuitete delovnih procesov. Tako smo zagotovili uvajanje zaposlenih v dodatna dela in čas za potrebne reorganizacijske ukrepe. Za daljši čas pa smo dogovor sklenili s sodelavci, ki so v naši bolnišnici deficitarni in bi njihov odhod lahko ogrozil izvajanje programa bolnišnice," so pojasnili. Kot ugotavljajo v celjski bolnišnici, je bila interventna zakonodaja sprejeta zelo na hitro, na zahteve po upokojevanju pa niso bili pripravljeni.

V večjem UKC Maribor so dogovore na drugi strani podaljšali le s štirimi zdravniki na področjih, kjer jih že tako dela premalo (v ORL, patologiji, porodništvu in urologiji). "ZUJF res ne omogoča podaljševanja dogovorov v nedogled, vendar to tudi ni naš namen. V tem času pričakujemo, da bodo specializacijo končali naši specializanti oziroma da bomo na področju patologije zaposlili dve tujki, ki bosta zaključili prilagoditveno obdobje," so pojasnili. Ob uveljavitvi ZUJF je pogoje za starostno upokojitev v UKC Maribor izpolnjevalo 12 zdravnikov, od tega pa sta dva že prej izrazila željo po upokojitvi. Do konca leta bo pogoje sicer izpolnjevalo skupaj 29 zaposlenih, od tega največ medicinskih sester.

V UKC Ljubljana gre v pokoj okoli 65 ljudi

V UKC Ljubljana se bo do konca leta 2012 na podlagi ZUJF upokojilo okoli 65 zaposlenih, podobno število pa še naslednje leto. Oskrba bolnikov se zaradi tega ne bo poslabšala, so zatrdili v bolnišnici. Točnih podatkov, s koliko zaposlenimi so sklenili dogovore o podaljšanju delovnega razmerja, včeraj še niso imeli zbranih. Potrdili so nam le, da so se tako odločili v mnogih primerih, ko zaradi specifičnih znanj zamenjava v kratkem času ne bi bila mogoča, ali kjer je zaposlitev vezana na projekt, po priporočilu strokovnega sveta pa so dogovore sklenili za največ dve leti.

Na Univerzi v Ljubljani jih bo zaposlenih 75 manj

V javnih zavodih na področju izobraževanja bo do konca leta pogoje za upokojitev izpolnilo 407 zaposlenih, še 12 pa do konca leta 2013. Čeprav bo na Univerzi v Ljubljani pogoje za upokojitev izpolnilo okoli 250 zaposlenih, se jih bo letos - tudi na lastno željo in ne zaradi ZUJF - dejansko upokojilo "le" 75. Vodstvo univerze je namreč odločilo, da za nemoteno delo potrebuje še vedno okoli 175 profesorjev. "Do 67. leta nikogar ne preganjamo, ker računamo, da se bo starostna meja za upokojevanje tudi v tej državi prej ko slej dvignila. Med 67. in 70. letom se poskušamo dogovoriti za prekinitev sodelovanja, po 70. letu pa razen izjem naj ne bi nihče več predaval. Te splošne usmeritve senata univerze smo upoštevali tudi pri teh prisilnih upokojitvah in pri veliki večini smo dogovor tudi dosegli," je pojasnil rektor Stanislav Pejovnik, in poudaril, da bo prihranek iz tega naslova minimalen. Če bi se moralo letos upokojiti vseh 250 zaposlenih, bi to za univerzo po njegovih besedah pomenilo nepremostljivo kadrovsko zadrego, saj tolikšnega števila ljudi, ki bi lahko zamenjali profesorje specifičnih predmetov in področij, enostavno ni na voljo.

Iz javnega zavoda Radiotelevizije Slovenija pa so nam včeraj sporočili, da se bo letos upokojilo 73 zaposlenih.