Gregor Cerar

Eden od najpremožnejših Avstrijcev, soustanovitelj in lastnik blagovne znamke Red Bull, Dietrich Mateschitz, je s svojimi spretnostmi pri trženju globalno najbolj znane energetske pijače postal pravi poslovni fenomen. Svoj izdelek je tržil predvsem prek športa in tako ima pod svojim okriljem številne športne ekipe od formule 1 do hokeja in nogometa, močno prisoten pa je tudi v posamičnih športih.

Poslovni imperij, katerega vrednost je ameriška finančna revija Forbes letos ocenila na približno 4,3 milijarde evrov, vodi iz Salzburga oziroma iz bližnjega Fuschla am See. Salzburgu je poklonil imeniten razstavni prostor Hangar 7, kjer je na ogled zbirka starih letal, med drugim tudi douglas DC-6B, ki je bil last maršala Tita, ter Red Bullovi bolidi formule 1. V sklopu Hangarja 7 je tudi restavracija Ikarus, ki si je prislužila Michelinovo zvezdico in večkrat gosti največje svetovne gastronomske zvezde. Čeprav velja za človeka, ki rad živi življenje, precej oddaljeno od medijskega blišča, ima v lasti tudi nekaj avstrijskih medijev.

Pripisali so mu, da je zadrskega rodu

Didi, kot je Mateschitzev vzdevek od otroštva, se je rodil sredi vojne vihre 1944 v mestecu Sankt Marein im Mürztal, nekoliko severneje od avstrijsko štajerske prestolnice Gradca. Njegov priimek izdaja, da ima nedvomno tako kot številni Avstrijci slovanske korenine. Zato so si ga, potem ko je postal globalno prepoznavna osebnost, prisvojili na Hrvaškem. Morda so mu zaradi dejstva, da je njegov rojstni kraj v bližini avstrijske zvezne dežele Gradiščanske, kjer od 16. stoletja živi hrvaška manjšina, ki je tja prebegnila pred Turki, pripisovali, da je gradiščanski Hrvat.

Nekateri so celo ugotavljali, da je po rodu iz Zadra, kjer v okolici živijo številni Matešići. Ob tem so šli celo tako daleč, da so njegove izjemne marketinške sposobnosti pripisovali hrvaškemu izvoru. Tovrstne trditve so pograbili tudi pri spletni enciklopediji Wikipedia, v kateri je navedeno, da je Mateschitz avstrijski poslovnež s hrvaškimi predniki. Seveda to povzemajo številni svetovni mediji. Toda gre za več kot očitno zmoto, saj njegova starša nista hrvaškega, temveč deloma slovenskega izvora iz okolice Maribora oziroma iz Slovenskih Goric.

Matjašič ali Matevžič

Eden od slovenskih sodelavcev Red Bulla se je po informacijah, da v Sloveniji še vedno živijo Mateschitzevi sorodniki, odločil raziskati izvor avstrijskega milijarderja. Njegovo družinsko drevo je nato po naročilu raziskal predsednik Slovenskega rodoslovnega društva Peter Hawlina. Iz njegove raziskave, ki jo je opravil tudi v Avstriji, Nemčiji in na Češkem, izhaja, da sta imela Mateschitzev oče Franz Adam Matezic in njegova mati Maria Augusta Christina Kahr tudi številne slovenske prednike (s priimki Lorbek, Gredin, Vogrin, Rojko, Gosak…). Dietrichov stari oče je bil v matično knjigo vpisan kot Franz Mateschitch, njegovi predniki pa denimo kot Matežiči. Interpretacije priimkov so bile odvisne duhovnikov, ki so bili v preteklosti pristojni za urejanje matičnih knjig. "V tistem času ni bilo veliko doslednosti. V eni župniji so zapisali priimek tako, drugje spet drugače," o različno zapisanih priimkih razlaga Hawlina. Oče Dietricha Mateschitza je bil sicer rojen v nemškem Gross Gerauu, vendar njegovo širše sorodstvo še vedno živi v okolici Maribora. Slovenska pisateljica in prevajalka Urška P. Černe, njena mati Herta je Mateschitzeva sestrična, nam je pojasnila, da je njen praded kot izučeni vinogradnik odšel na delo v nemško Porenje. Toda njegova družina nesporno izvira iz slovenskega dela Štajerske. Kar pa se tiče prave prave verzije priimka ustanovitelja Red Bulla, bi lahko to bil tudi Matjašič ali Matevžič, saj se ti priimki pojavljajo v krajih od koder izvira njegov oče.

Zakaj avstrijski mogotec nikoli ni zanikal medijskih navedb, da je po rodu Hrvat, je svojevrstna zgodba. Morda je vzrok v tem, da se pač ne želi veliko pojavljati v medijih. Morda tudi zaradi dejstva, da sta se njegova oče in mati zgodaj ločila in je svojo mladost preživel zgolj z materjo.