Čehovin je februarja novopečenega zunanjega ministra Karla Erjavca spraševal, kaj misli storiti zaradi italijanskega potvarjanja dogajanj med italijansko okupacijo in po vojni, pri čemer je omenjal zlorabo fotografije na italijanski državni televiziji, na kateri italijanski vojaki streljajo slovenske talce, v Italiji pa trdijo, da prikazuje poboje Italijanov. V gostobesednem odgovoru Erjavec poslancu piše, da je naše veleposlaništvo RAI poslalo pismo, naj ne potvarja zgodovine. Enako pismo je z veleposlaništva romalo tudi v občino Fano, kjer so omenjeno fotografijo uporabili za vabilo na praznovanje dneva spomina. Zraven je Erjavec še dodal, kako njegovo ministrstvo obsoja potvarjanje zgodovine in da je ta manipulacija v nasprotju z odličnimi odnosi med državama.

Ko poslancu smrdi pred nosom

Poslanci so vlado največ spraševali o aktualnih zadevah (varčevalnih ukrepih, TEŠ 6, podržavljanju športa, težkih razmerah v šolstvu, kadrovski politiki vlade in podobno). Del se jih nanaša tudi na škandale, o katerih so poročali mediji, kot so na primer proslava dneva državnosti, preimenovanje vojašnice Franca Rozmana Staneta in drugi. Veliko vprašanj se nanaša na zadeve iz krajev, od koder so poslanci doma, denimo o tem, kdaj bo zgrajena ali obnovljena kakšna cesta. Pri pregledu poslanskih vprašanj bode v oči, da jih je kar 14 na pristojne ministre naslovil poslanec madžarske manjšine László Göncz. To ga med postavljalci vprašanj uvršča na črto mesto. Večina njegovih vprašanj je lokalnega pomena z območij, kjer živijo Madžari. Eno takih je denimo vprašanje ministru za kmetijstvo in okolje Francu Bogoviču, kdaj bo ukrepal zoper neprijetne vonjave iz bioplinarn, konkretno iz tiste Motvarjevcih.

Med strankami so največ (119) vprašanj postavili poslanci PS, sledijo poslanci SD (100), tretji pa so poslanci SDS (33) vprašanj. Med poslanci je prva Majda Potrata (SD) z 32 vprašanji, sledi ji poslanka PS Barbara Žgajner Tavš (18), tretji pa je nekdanji kmetijski minister in zdaj poslanec SD Dejan Židan (15). Pregled doslej zastavljenih poslanskih vprašanj še pokaže, da je bil tarča poslancev največkrat minister za šolstvo Žiga Turk, ki je dobil 57 vprašanj. Sledijo mu minister za kmetijstvo in okolje Franc Bogovič (56), za njim pa ministri Černač (49), Vizjak (30), Pličanič (20) in tako naprej do ministrice za Slovence po svetu Ljudmile Novak, ki je doslej prejela zgolj dve vprašanji.

O kranjski klobasi in cvičku

Poslance je zanimalo vse mogoče. Boruta Ambrožiča, ki mu zaradi suma, da je prepisal magistrsko nalogo, nad glavo visi meč izgona iz poslanske skupine PS, denimo, katere korake bo kmetijsko ministrstvo naredilo za zaščito izvora kranjske klobase. Minister Bogovič je ob tem vprašanju najprej jedko pripomnil, da mu manjka samo še vprašanje o cvičku, ki gre zraven kranjske klobase, potem pa Ambrožiču pojasnil, kako in kaj je z zaščito kranjske klobase predvsem pred konkurenco iz Avstrije. Poslanci vladne SDS so očitno bolj usmerjeni v zdravstvo, za katero je odgovoren minister Tomaž Gantar iz DeSUS. Poslanca SDS, ki je bil pred izvolitvijo strojevodja v Palomi, natakar v gostinstvu in samostojni podjetnik, Marijana Pojbiča je marca tako zanimalo, ali so bile ugotovljene nepravilnosti s strani Onkološkega inštituta v Ljubljani odpravljene. Njegov kolega Ivan Gril pa je ministra za zdravje spraševal, kaj z "nerutinsko pripravljenimi celičnimi zdravili", kako je ukrepal v zvezi z nepravilnostmi v otroški kliniki in o tem, ali kaj razmišlja o zamenjavi predstojnikov oddelkov.

Nespodobna poslanska vprašanja

Zelo redko se zgodi, da več poslancev podpiše eno poslansko vprašanje. Eno takih je vprašanje Dejana Židana (SD) in Katarine Hočevar (DL) o tradicionalnem slovenskem zajtrku, ki ga sestavljajo črn kruh, maslo, med, mleko in jabolka. Poslanca sta spraševala, kdaj bo ta akcija zajela vse šolske otroke. Med manj spodobna vprašanja bi lahko uvrstili vprašanje poslanke SDS in podpredsednice parlamenta Romane Tomc. V jeku stavke šolnikov je namreč pristojnega ministra spraševala, ali ne bo s stavko ogrožena varnost otrok. V to kategorijo bi lahko uvrstili tudi zadnje poslansko vprašanje, preden so se poslanci odpravili na počitnice. Poslanka SDS Alenka Jeraj sklicujoč se na Požareport notranjega ministra Gorenaka sprašuje, ali "je pristojni organ že začel postopek zoper ljubljanskega župana in predsednika PS Zorana Jankovića, ker je ta z mercedesom drvel po avtocesti 200 km na uro in hkrati ogrožal življenje drugih udeležencev v prometu". Minister še ni utegnil odgovoriti.