Usoda Ambrožičevega strankarskega življenja je tako v rokah sveta PS, a kot je moč razbrati iz odgovora mariborske PF, bo postopek ugotavljanja Ambrožičeve krivde precej dolgotrajen. Dekan Saša Prelič je namreč zapisal, da je že sklical sejo senata in mu predlagal imenovanje tričlanske komisije, ki jo bodo sestavljali habilitirani univerzitetni učitelji. Komisija bo po njegovih napovedih celovito preverila vse relevantne okoliščine, na razgovor bo povabila tudi Ambrožiča. O svojih ugotovitvah bo nato poročala senatu PF, ta pa bo na podlagi ugotovitev komisije sprejel končno odločitev, ali bodo poslancu odvzeli akademski naslov magistra znanosti ali ne.

Napak si ne bodo privoščili

"Ne morem oceniti, koliko časa bo trajal postopek. Pri odločanju nas ne vežejo nikakršni roki. Postopek, ki ga vodi fakulteta, ni v nobenem pogledu povezan z idejami in željami politike po hitrem odločanju. Komisija bo nalogo temeljito 'prečesala', ob tem si ne moremo privoščiti napak," nam je včeraj pojasnil Prelič. Dodatno pa bi se lahko zavleklo, ker statut Univerze v Mariboru ne predvideva odvzema diplomske in magistrske naloge, zato bodo na PF morali smiselno uporabiti določbe, ki veljajo za odvzem doktorata. Enaka ureditev je do nedavnega veljala tudi na Univerzi v Ljubljani. Kot nam je prejšnji teden potrdil prof. dr. Rajko Pirnat s pravne fakultete v Ljubljani, se je v enem primeru odvzema magisterija na njihovi fakulteti zapletlo prav zaradi nedorečenega statuta.

Iz Preličevega odgovora lahko sklepamo, da odločitev o odvzemu magistrskega naziva Ambrožiču ne bo znana do prihajajoče seje sveta PS. Člani sveta pa se bodo težko oprli na precej nedorečen odgovor mariborskega Ferija: "Kot vam je znano, je računalniška analiza skladnosti dveh besedil opozorila na večje ujemanje; eno izmed njih je magistrsko delo mag. Boruta Ambrožiča. V kolikšni meri ugotovljeno ujemanje vpliva na izvirnost magistrske naloge, naša fakulteta ne more presojati, saj je magistrsko delo s področja prava."

Bodo vendarle "zacincali"?

V torek bomo videli, ali bodo člani sveta PS sledili Jankovićevi zavezi "ne bomo cincali" ali bodo glede na še nezaključen postopek in nedorečene odgovore iz Maribora o usodi Ambrožiča vendarle odločali kasneje.

Poslanca lahko naslednji teden doleti najhujši scenarij - izključitev iz stranke in poslanske skupine, morda celo poziv k odstopu z mesta poslanca. A naj omenimo, da stranka svojega člana ne more "odstaviti" z mesta poslanca, ta odločitev je v rokah "obtoženega" posameznika. V tem primeru Ambrožiča, ki pa je prejšnji teden zatrjeval, da njegovo magistrsko delo ni plagiat.

Če bodo Ambrožiča izključili iz poslanske skupine, bi lahko skupaj še z dvema nepovezanima poslancema Ivanom Simčičem in Ivanom Vogrinom ustanovili poslansko skupino, trojica pa bi s tem pridobila pripadajoče, predvsem finančne ugodnosti. V primeru, da bi se Ambrožič odločil za odstop s poslanske funkcije, pa bi ga glede na rezultatih minulih predčasnih volitev v volilnih klopeh Jankovićevih nasledila Alenka Lampe.