Ministrstvo je namreč presodilo, da hčerinska družba Telekoma Slovenije, ki je v večinski državni lasti, izpolnjuje pogoje za izdajanje televizijskega medija, in tako televizijo pod imenom P-TV že konec junija vpisalo v razvid medijev.

Čeprav nastanek nove komercialne televizije odpira vrsto pravnih vprašanj, na MIZKŠ analize, po kateri bi postalo jasno, ali je vstop takšne televizije na medijski trg sploh zakonit, niso opravili. "Pravna podlaga za izdajanje televizijskega programa je izključno zakon o medijih, na podlagi katerega se vodita dva upravna postopka, in sicer vpis v razvid medijev in pridobitev dovoljenja za izvajanje televizijske dejavnosti," so nam včeraj birokratsko pojasnili na ministrstvu in pri tem "pozabili" omeniti, da sta za družbi TSmedia in Telekom Slovenije glede njunih televizijskih načrtov najbolj sporna 56. in 60. člen zakona o medijih. Medtem ko 60. člen govori o nezdružljivosti opravljanja televizijske in oglaševalske dejavnosti, družba TSmedia pa se ukvarja tudi z oglaševalsko dejavnostjo, 56. člen ne dovoli, da bi bila dva izdajatelja televizijskega programa in povezane družbe med seboj lastniško ali upravljalsko povezana (več kot 20-odstotno). "Ker je Republika Slovenija (sicer večinski lastnik Telekoma) lastniško prisotna že pri Radioteleviziji Slovenija (v razvidu medijev recimo piše, da ima država 100-odstotni lastniški delež TV SLO 3), to pomeni, da nobena druga družba (ali povezana družba), v kateri ima država več kot 20-odstotni lastniški ali upravljalski delež (razen RTVS), ne sme biti izdajatelj televizijskega programa," je v zadnji Medijski preži pravno dilemo komentiral medijski strokovnjak dr. Marko Milosavljević. Čeprav se v javnosti pojavljajo informacije, da bo izdajatelj nove komercialne televizije prenehal izvajati oglaševalsko dejavnost, ki jo med drugim izvaja na avtobusih LPP in v trgovskih središčih, v družbi TSmedia podrobnosti glede pridobivanja ustreznih dovoljenj ne želijo komentirati. "Zagon televizije poteka skladno s prvotnimi načrti," poudarjajo v hčerinski družbi telekomunikacijskega operaterja, na čelo katere naj bi se po naših informacijah po odhodu Rudolfa Skobeta v upravo Telekoma Slovenije lahko zavihtela sedanja urednica zunanje politike ter nekdanja direktorica STA in vladnega urada za informiranje Alenka Paulin.

Da bi lahko snovalci nove komercialne televizije uresničili svoje načrte in septembra začeli oddajati program po radiodifuznih, internetnih in kabelskih kanalih, morajo tako še od Agencije za pošto in elektronske komunikacije (Apek) pridobiti dovoljenje za izvajanje televizijske dejavnosti, kjer pa zaradi ohlapnih oziroma administrativnih kriterijev ne bi smeli imeti težav. "Apek pri izdaji dovoljenja za izvajanje televizijske dejavnosti preverja izpolnjevanje dveh pogojev: ali ima vložnik registrirano televizijsko dejavnost in ali je pridobil odločbo ministrstva o vpisu televizijskega programa v razvid medijev. Dejstvo, da je družba TSmedia povezana z družbo Telekom Slovenija, glede na zakonsko ureditev ne bo vplivalo na postopek izdaje dovoljenja," so nam včeraj zagotovili na Apeku, kjer so vlogo družbe TSmedia za izdajo dovoljenja že prejeli.