Če so v drugem polletju 2011 izrekli za nekaj več kot 9 milijonov evrov kazni zaradi prehitre vožnje, so letos v državni proračun prispevali "le" slabih 6 milijonov evrov (gre za izrečene kazni - zaradi plačanih "polovičk" in neplačanih kazni je realna številka nižja, op. p.).

To pa še ne pomeni, da je tretjino manj vseh kazni zaradi prekoračitve hitrosti, saj promet poleg policistov nadzorujejo tudi občinski redarji. Ti so denimo le v Ljubljani v prvih šestih mesecih letošnjega leta kaznovali kar 12.516 prehitrih voznikov.

Kljub manjšemu številu kazni tudi manj tragičnih nesreč

Inkasanstvo v policijskih vrstah je že pred časom priznal tudi prvi policist v državi, Janko Goršek: "To je problem. Naši policisti so še vedno prevečkrat tam, kjer je najlažje izreči kazen. Na posameznih segmentih je še vedno preveč inkasantstva, tega ne morem zanikati," je bil v pogovoru za Dnevnik iskren Goršek, ki je napovedal tudi določene spremembe: "Normativov, kakršni so veljali nekoč, generalna policijska uprava ne zahteva. Škarje in platno imajo v rokah direktorji posameznih policijskih uprav in komandirji policijskih postaj, ki določajo, kje bodo policisti nadzorovali promet. Jaz poudarjam, da je treba pri kaznovanju uporabljati zdravo kmečko pamet. Policisti morajo opravljati nadzor prometa tam, kjer se dogajajo prometne nesreče, oziroma upoštevati mnenje lokalnih skupnosti, kje je njihova prisotnost potrebna. Kaznovati morajo takrat, ko je to potrebno, za hujše prekrške," je povedal Goršek, njegovo razmišljanje pa je glede na zadnje podatke očitno seglo tudi do njegovih kolegov v lokalnih okoljih.

Manjše število kazni zaradi prehitre vožnje pa glede na letošnjo statistiko ne pomeni tudi manjše varnosti na slovenskih cestah. Direktor agencije za varnost prometa Ljubo Zajc nam je namreč postregel s podatkom, da so slovenske ceste letos do prvega julijskega tedna vzele 46 življenj, v enakem obdobju lani pa 71.

Največ nadzora v naseljih

Podrobna statistika izrečenih kazni zaradi prehitre vožnje, ki so nam jo posredovali z generalne policijske uprave, priča, da policisti najbolj intenzivno nadzirajo ceste v naseljih. V prvih šestih mesecih so zaradi prehitre vožnje v naselju kaznovali 18.262 voznikov. Da so policisti sposobni pogledati tudi skozi prste, nakazuje podatek, da so v naseljih 11.867 voznikov kaznovali zaradi prekoračitve hitrosti od 11 do 20 kilometrov na uro in "le" 3836 voznikov zaradi minimalne prekoračitve do 10 kilometrov na uro.

Policisti v naseljih sicer redko nadzorujejo območja umirjenega prometa in omejene hitrosti (cone 30), v katerih so letos v prvih šestih mesecih napisali le 85 položnic zaradi prehitre vožnje. Za primerjavo: samo ljubljanski mestni redarji so v območjih umirjenega prometa in conah 30 v istem obdobju kaznovali skoraj 4000 voznikov.

Na cestah zunaj naselja so policisti zaradi prehitre vožnje po 46. členu zakona o pravilih cestnega prometa ustavili in kaznovali 2438 voznikov, prehitra vožnja po avtocesti ali hitri cesti pa je olajšala denarnico 4622 voznikom.