Režimske sile so včeraj nadaljevale ostro ofenzivo proti uporniški svobodni sirski armadi, ki je začasno zavzela dve območji v glavnem mestu. Glede na to, da uporabljajo praktično vsa vojaška sredstva in se pri tem ne ozirajo na vse večje žrtve, je strah pred orožjem za množično uničevanje postal vse bolj otipljiv. Tiskovni predstavnik sirskega zunanjega ministrstva Džihad Makdisi pa je dejal, da proti upornikom ne bo uporabljeno v nobenem primeru. "Kemično in bakteriološko orožje varujejo sirske oborožene sile in je pod njihovim neposrednim nadzorom. Nikoli ne bo uporabljeno, razen če se bo Sirija soočila z zunanjo agresijo," je dejal Makdisi. Damask sicer nikoli ni podpisal mednarodne konvencije o prepovedi proizvodnje, hranjenja in uporabe kemičnega orožja, oblasti pa so do zdaj vselej zanikale, da ga posedujejo. S širjenjem spopadov je naraščal strah upornikov pred režimsko uporabo nekonvencionalnega orožja, na tujem, predvsem v Izraelu in tudi ZDA pa, da bo to prišlo v roke raznih militantnežev, če se bo izgubil nadzor nad njim. Izraelski obrambni minister Ehud Barak je tako poudaril, da njegova država ne bo dovolila, da bi sirski arzenal kemičnega orožja prišel v roke radikalnih islamističnih skupin, kot so na primer libanonski šiiti ali gibanje Hezbolah.

Makdisi je včeraj tudi obsodil nedeljski poziv Arabske lige po mirnem Asadovem sestopu z varnim umikom. Ministrsko srečanje lige v Katarju je ocenil kot "flagrantno posredovanje". "Obžalujemo, da se je Arabska liga spustila na takšno nemoralno raven pri obravnavanju ene ustanovnih članic, namesto da bi Siriji priskočila na pomoč," je še dejal. Arabska liga je po navedbah katarskega premierja Šejka Hamada bin Jasima Al Thanija pozvala sirske upornike in njihovo svobodno armado, da oblikujeta tranzicijsko vlado.

Asad krepi vojaški pritisk

Včeraj so iz Sirije prihajala poročila o armadnem obstreljevanju mesta Alepa na severu države, od koder se je v domovino umaknil tamkajšnji turški konzul, ter režimskem čiščenju soseske Nar Aiša v Damasku, kjer je Asadova vojska vdirala v prodajalne in hiše ter nekatere med njimi požgala. Svet so obkrožili videoposnetki te akcije po opuščeni soseski, v režimskih rokah pa je znova okrožje Midan, od koder so uporniki izvedli smrtonosni napad na vodje sirske nacionalne varnosti in ubili Asadovega svaka Asefa Šavkata. "Strategija režima je nadaljnji spopad z opozicijo, tokrat še z močnejšo vojaško silo," je za Reuters povedal Ajham Kmel, bližnjevzhodni analitik svetovalne grupacije Eurasia. Po njegovi oceni so pričakovanja, da Asadove sile izgubljajo moč in se režim že ruši, napačna. Dejstvo pa je, da izgubljajo nadzor zunaj mest, v uporniških rokah pa so tudi štirje mejni prehodi s Turčijo in Irakom. Slednji napovedujejo, da bodo do konca ramadana osvojili mesto Alepa, iz katerega se je pred spopadi umaknil del prebivalcev, za Damask pa navajajo, da se bodo morali taktično umakniti zaradi prekinjenih oskrbovalnih poti. Pri tamkajšnjem obračunavanju z uporniki naj bi imel glavno vlogo Bašarjev 41-letni brat Maher Al Asad, ki po mnenju opazovalcev postaja glavna trda roka režima po omenjenem uboju vodij nacionalne varnosti. Sam Asad se od bombnega napada na njegove najožje sodelavce minulo sredo še ni javno oglasil, izraelski obveščevalni viri pa trdijo, da je še v Damasku ter da mu vojska ostaja zvesta. Na svoja delovna mesta se je včeraj menda vrnila tudi velika večina vladnih uslužbencev, ki so zaradi spopadov v glavnem mestu konec minulega tedna ostali doma. Sirska organizacija za človekove pravice navaja, da je bilo samo v minulem tednu v tej državi ubitih 1261 ljudi, med njimi 299 iz režimskih sil, od začetka upora proti Asadu pa že več kot 18.000.

Zunanji ministri EU so včeraj z že sedemnajstim krogom sankcij proti Damasku še okrepili pritisk na tamkajšnji režim. Na seznam sankcij, ki vključujejo prepoved potovanja v unijo in zamrznitev premoženja, so uvrstili še 26 oseb in tri podjetja. Poleg tega so zaostrili embargo na izvoz orožja v Sirijo in opredelili jasna pravila, da se bo v pristaniščih, na letališčih in v teritorialnih vodah članic EU preverilo vsako ladjo ali letalo na poti v Sirijo, za katero se bo sumilo, da prevaža orožje. EU je izvoz orožja v Sirijo prepovedala maja lani, vendar so bila pravila preveč ohlapna, odločitev o preverjanju sumljivih ladij in letal pa je bila v pristojnosti posamezne članice.