Ban je v izjavi poudaril, da se mora prelivanje krvi v Siriji takoj končati in da mora VS ZN sprejeti odgovornost ter ukrepati.

Obsodil je nadaljevanje nasilja v državi, še posebej bombni napad v Damasku, v katerem so bili v sredo ubiti najmanj trije visoki predstavniki režima - obrambni minister in njegov namestnik, sicer svak sirskega predsednika, ter vodja krizne celice, ranjenih pa je bilo več ministrov in visokih varnostnih predstavnikov. Obsodil je tudi nadaljevanje uporabe težkega orožja s strani vladnih sil v napadih na civiliste, tudi v Damasku.

Pred tem je VS ZN k odločnemu ukrepanju v sredo pozval tudi posebni odposlanec ZN in Arabske lige za Sirijo Kofi Annan. V upanju, da bodo članice VS ZN našle skupno rešitev, je VS ZN na njegov predlog na danes preložil za sredo predvideno glasovanje o novi resoluciji o Siriji.

Preberite še pogovor s strokovnjakom Primožem Šterbencem:

Da povampirjen sirski režim pobija svobodomiselne civiliste, je slika zahoda, ki ne obstaja

Zahodne države v predlogu resolucije o podaljšanju opazovalne misije ZN v Siriji predvidevajo tudi sankcije proti režimu v Damasku v skladu s sedmim poglavjem ustanovne listine ZN, ki dopušča tudi možnost vojaškega posredovanja. V resoluciji sicer grozijo z gospodarskimi sankcijami, če režim v desetih dneh ne bo umaknil vojske in težkega orožja z naseljenih območij.

Temu Rusija, ki je z drugo zaveznico režima v Damasku - Kitajsko - že preprečila sprejem dveh resolucij o Siriji, ostro nasprotuje in je napovedala veto. Njen predlog resolucije predvideva podaljšanje mandata opazovalne misije, vztrajno pa nasprotuje omembi sedmega poglavja in sankcijam. Zasedanje VS ZN naj bi se začelo ob 16. uri po srednjeevropskem času.

Preberite tudi: Boleč udarec za Asadov režim v osrčju Damaska

Varnostni svet ZN pa je danes sprejel izjavo, v kateri je izrazil zaskrbljenost zaradi čezmejnih napadov v Libanon iz Sirije. Pozval je k spoštovanju libanonske suverenosti in ozemeljske celovitosti, ki je pogosto kršena zaradi "čezmejnega obstreljevanja, vdorov, ugrabitev in tihotapljenja orožja", poroča AFP.

V zadnjih mesecih je v Libanon pred nasiljem v Siriji zbežalo že več deset tisoč sirskih beguncev. Libanonska vojska pa je z obmejnih območij z Izraelom premestila vojake na mejna območja s Sirijo, kjer se je v zadnjih tednih zgodilo več smrtonosnih incidentov. V enem od nedavnih incidentov sta bili ubiti dve dekleti, v ponedeljek pa so poročali o vnovičnem čezmejnem obstreljevanju na libanonsko stran.