"Nelson Mandela je oče afriškega naroda. Zapustil je pečat, ki ne bo nikoli napačno razumljen. Ko je bil 27 let zaprt, je združil celotno Afriko, od severa do juga, od zahoda do vzhoda, vsi Afričani so bili enotni. Pravzaprav v vsej Afriki ni države, v kateri ne bi bilo vsaj ene ulice, trga ali spominskega parka, ki bi nosil Mandelovo ime," je o zapuščini nekdanjega južnoafriškega predsednika za Dnevnik.si dejal Idriz Fadul, vodja projektov na Afriškem centru v Ljubljani.

"Mandela je bil tudi prvi človek, ki je v Južnoafriško republiko pripeljal določeno modrost. Opustil je revolucionarnost, ki jo je jeza Afričanov napajala skozi stoletja. JAR je postala demokratična država, v kateri najdejo mesto vse narodnosti, med njenimi prebivalci pa vlada enotnost," je dodal Fadul in v imenu slovenskega Afriškega centra Mandeli zaželel "veliko zdravja in še mnogo let".

Radi te imamo, oče

Mandela je pred leti rojstni dan praznoval razkošno s svetovnimi zvezdami in veljaki, zadnja štiri leta pa svoj praznik obeležuje v krogu ožje družine. Letos ga bo praznoval na svojem podeželskem domu v kraju Quni, v katerem je odraščal in kamor se je po lastnih besedah iz mesta odselil "za vedno".

Dvanajst milijonov južnoafriških osnovnošolcev je šolski dan začelo s petjem posebne pesmi, v kateri so Nelsonu Mandeli zaželeli vse najboljše in zapeli "Radi te imamo, oče", poroča francoska tiskovna agencija AFP. Na predvečer rojstnega dne sta ga na njegovem domu obiskala nekdanji ameriški predsednik ZDA Bill Clinton in njegova hči Chelsea.

Združeni narodi od leta 2009 18. julij obeležujejo kot mednarodni dan Nelsona Mandele. Milijoni po svetu ob tej priložnosti posvetijo 67 minut svojega dneva dobrodelnim dejavnostim in projektom, tako pa obeležijo število let, ki jih je Mandela preživel v politiki.

"Nelson Mandela je 67 let življenja namenil služenju človeštvu kot odvetnik za človekove pravice, zapornik vesti, mednarodni mirovnik in prvi demokratično izvoljeni predsednik svobodne Južnoafriške republike," so v sporočilu zapisali pri Združenih narodih.

V Južnoafriški republiki bodo na različne načine proslavili rojstni dan Mandele. Prostovoljci trenutno gradijo 67 domov za ljudi v barakarskih naseljih, šolarji po celotni državi pa bodo Mandeli zapeli pesem "Vse najboljše". V nekem salonu za tetovaže pa bodo rojstni dan obeležil s tem, da bo 67 ljudem vtetovirali podobo Mandele.

Mandelo so iz zapora, v katerem je preživel 27 let, izpustili leta 1990, prvi temnopolti predsednik Južnoafriške republike pa je postal leta 1994. Predsedniški stolček je zasedal samo en petletni mandat.