Pohlepni zasebniki?

Tistih, ki pozorno spremljamo priprave na igre, to ni kdo ve kako presenetilo, saj se je že nekaj časa šušljalo, da zasebna varnostna družba G4S morda nima dovolj izurjenega osebja, da bi poskrbela za varnost, čeprav je za varovanje "pokasirala" več kot pol milijarde funtov (553 milijonov). Prav tiho priznanje njene nesposobnosti, da bi skrbela za varnost, je povzročilo odločitev vlade, da se obrne - kam drugam kot - na vojsko. Ministrica Mayeva je zatrjevala, da varen potek olimpijskih iger "ni vprašljiv", pa tudi, da današnja odločitev o namestitvi 3500 vojakov, ki pomeni, da bo morala vojska pokriti zelo veliko varnostno vrzel, ki je zazijala, ne pomeni, da "obstaja kakšna konkretna grožnja igram". Ministrica je priznala, da je šele v sredo - šestnajst dni pred igrami - izvedela, da pogodbeniki G4S nimajo dovolj izurjenega osebja. Sta se ona sama in vlada premalo zanimali za varnost iger ali je hotela G4S skoraj do zadnjega sama neprimerno zamašiti varnostno vrzel, na koncu pa vendarle priznala, da ni kos zahtevam? To šokantno priznanje je laburistična opozicija izkoristila za ostre napade na koalicijsko vlado konservativca Davida Camerona, ki se - pričakovano - izgovarja na to, da je G4S najela prejšnja laburistična vlada. Laburistični poslanec Keith Vaz je med parlamentarno razpravo dejal, da je G4S naplahtala državo in da "smo bili prisiljeni na igre poslati dodatne vojake". Vaz je od ministrice zahteval zagotovilo, da je prepričana, da bo dodatnih 3500 vojakov primerno poskrbelo za varnost obiskovalcev in Britancev med igrami. Mayeva je večkrat zagotovila, da varnost iger ni vprašljiva. Dodala je, da varnostne stopnje na Otoku ne bodo spreminjali in da včerajšnja odločitev ni bila povezana z nobeno konkretno grožnjo. Britansko vojsko je hvalila kot najboljšo na svetu, ki je pripravljena izpolniti najpomembnejšo nalogo, s katero se trenutno sooča država. Laburisti imajo več kot prav, ko trdijo, da bi vlada morala odkriti ta problem veliko prej in da si kritike zasluži ne samo G4S, ampak tudi notranje ministrstvo.

Kdo pije in kdo plača?

Obrambni minister Phillip Hammond je kasneje potrdil, da bo za varnost po novem skrbelo 17.000 aktivnih pripadnikov in rezervistov vseh treh rodov oboroženih sil. Te je že mogoče opaziti na prizoriščih iger, poleg policistov, varnostnikov G4S, ki že do zdaj ni imela najboljšega slovesa, in prostovoljnih "varnostnikov", ki se na veliko pritožujejo, da, vsaj kar zadeva njih, pogosto ne vedo, "kdo pije in kdo plača". Premierjev predstavnik je ocenil, da bi se morala "G4S soočiti s posledicami neuresničitve pogodbe", ni pa hotel komentirati zahtev, naj G4S vrne del (ne)zasluženega denarja. G4S, ki je že namestila 4000 varnostnikov na sto olimpijskih prizorišč, se brani s trditvijo, da je varovanje iger "neprimerljiva in zelo zapletena naloga, ki so jo morali organizirati v zelo omejenem času". Kaj so pa mislili? Da so olimpijske igre malo večja vaška veselica? Njeno priznanje, da - dva tedna pred igrami - še uri in preverja celo 9000 svojih varnostnikov, ki naj bi varovali športnike in gledalce, je naravnost šokantno.

Poslanski odbor za obveščevalne in varnostne zadeve je medtem v pravkar objavljenem letnem poročilu ocenil, da so britanske varnostno-obveščevalne službe zaradi olimpijskih iger pod tako velikim pritiskom kot nikoli prej. Samo dan prej pa je glavni inšpektor agencije, ki skrbi za britanske meje, John Vine priznal, da ima tudi njegova agencija težave. Ocenil je, da del osebja, ki pregleduje potne liste, ni dovolj učinkovit pri odkrivanju ponarejenih potnih listov.