Trije odsluženi radarji na prodaj

V uradnem listu je bila objavljena 235 strani dolga preglednica načrta o ravnanju s stvarnim premoženjem države v letu 2012. Zelo suhoparno gradivo razkriva, katero državno premoženje bi vlada dala v najem in kaj bi želela prodati. V ministrstvu za infrastrukturo in prostor so, denimo, ugotovili, da več ne potrebujejo radarskega sistema dolgega dosega Routeman AR 51. Pravzaprav ga niso nikoli potrebovali, saj te dragocene naprave niso niti sestavili in je 18 let dolgo niso dali v uporabo. Zato je v teh letih postala tako zastarela, da je za državne potrebe neuporabna.

Vendar obstaja teoretična možnost, da bi bil za koga drugega ta radar še uporaben. Kupi ga lahko za najmanj 2,9 milijona evrov evrov. Če bi si želel še kakšen odslužen radar več, ima priložnost za 2,5 milijona evrov kupiti še Westinghousova radarja dolgega dosega v lasti ministrstva za obrambo.

Kupili za 40 milijonov dolarjev, prodajajo za 14,8 milijona evrov

Najbolj prestižno prevozno sredstvo na seznamu premičnega premoženja je falcon 2000 EX, njegova orientacijska vrednost znaša 14,8 milijona evrov. Naj spomnimo: vlada Janeza Drnovška je pred desetimi leti za tega jeklenega ptiča na reaktivni pogon odštela okoli 40 milijonov dolarjev, kar je danes skoraj 32,5 milijona evrov. Tiste, ki jim je voda bližja kot zrak, pa bi utegnil zanimati nakup dveh motornih plovil agencije za okolje v skupni vrednosti 100.000 evrov.

S prodajo premičnega premoženja naj bi vlada po sprejetem programu prodaje letos prislužila skupno več kot 21 milijonov evrov. Zanimivo je, da je v rebalansu proračuna napovedanih zgolj 663.831 evrov tovrstnih prihodkov, iz česar je mogoče sklepati, da se na ministrstvu za finance zavedajo, da za falcona, radarje in drugo blago država ne bo zmogla najti kupcev. Velik razkorak je tudi pri predvideni prodaji nepremičnin. Država bi jih prodala v skupni vrednosti 126 milijonov evrov, ministrstvo pa si obeta le 26,433.378 evrov prihodkov.

Za Vilo Bled 8000 evrov mesečne najemnine

Na prvem mestu od skupno 913 stavb, poslovnih prostorov in stanovanj, ki so namenjena prodaji, je približno 4000 kvadratnih metrov velika Pristava na Bledu. "Dosedanji najemnik je odstopil od najemne pogodbe. Ker je stavba v slabem stanju in potrebna temeljite prenove, je v primeru, če ne bo interesa za njen najem, smiselna odprodaja," so napovedali v vladi. Orientacijska vrednost mogočne stavbe, nekdanje Karađorđevićeve konjušnice na Bledu, znaša dobre tri milijone evrov, parcela pa je ocenjena na 179.300 evrov. Vile Bled za zdaj ne nameravajo prodati, temveč si bodo z javnim zbiranjem ponudb prizadevali najti novega najemnika. Predvidena mesečna najemnina za objekt in parcelo znaša 8000 evrov.

Sova prodaja 565 stavb

Slovenska obveščevalno-varnostna služba je dala na seznam kar 565 stanovanj in drugih poslopij po vsej Sloveniji, ministrstvo za izobraževanje, znanost, kulturo in šport pa bi, med drugim, za 111.000 evrov prodalo Svečinski grad. Ker ta grad v osrčju znane vinogradniške vasice nima status kulturnega spomenika, ga ni na seznamu gradov, ki jim isto ministrstvo že dolgo išče nove lastnike. Gradovi Otočec, Rihenberg, Socka, Borl, Viltuš, Bizeljsko, Gradac in Šrajbarski turn so s parcelami vred na prodaj za skupno 13,7 milijona evrov. Za kar sedem milijonov evrov bi ministrstvo za pravosodje prodalo zemljišča ob Letališki cesti v Mostah med poslovno stavbo Spara in DZS, ki jih sicer prodajajo že več let. Zanimivo je, da je občina z novim prostorskim načrtom tu med drugim predvidela eno od dveh možnih lokacij za sežigalnico odpadkov. Tudi pri drugem večjem zemljišču v Ljubljani občina s prostorskimi akti ni šla ravno na roko državi, saj bo ta težko za 1,2 milijona evrov prodala park ob ljubljanski psihiatrični kliniki, kar velja tudi za druge na dobrih pet milijonov evrov ocenjene parcele v okolici klinike, ki so namenjene vzgoji in izobraževanju, ne pa recimo donosni gradnji stanovanj ali poslovnih prostorov.