Vse kaže, da državni zbor ni edini, ki ne razpolaga z vsemi podatki, ampak velja to tudi za vlado, ki jo je državni zbor mimo Agencije za upravljanje kapitalskih naložb (AUKN) pooblastil za zastopanje državnega deleža na nedavni skupščini banke.

Predsednik koalicijske stranke DeSUS in minister za zunanje zadeve Karl Erjavec je včeraj namreč povedal, da s stanjem v NLB ni seznanjeno niti ministrstvo za finance. Skrbni pregled NLB, tako Erjavec, podatka o stanju v državni banki ni dal. "Navajajo celo, da ne odgovarjajo za podatke v poročilu, saj da so bili pridobljeni od NLB," pravi. Dokument je označil za "papir, ki nima nobenega smisla", in dodal, da končnega poročila očitno ne bo, saj "če so ga tako delali, kot je videti, potem tega poročila ni". Vse podatke o stanju v NLB pričakuje na jutrišnji seji vlade, v nasprotnem primeru bo zahteval, da o tem razpravlja državni zbor na izredni seji. "Ministri, poslanci in davkoplačevalci imamo pravico izvedeti, kakšno je stanje v državnih bankah," je bil oster Erjavec.

Erjavčevi pogoji

DeSUS v prvi vrsti zanima usoda Kapitalske družbe (Kad) v holdingu, saj je bila ta ustanovljena izključno za zagotavljanje sredstev za pokojnine sedanjih in bodočih upokojencev in ne za dokapitalizacije državnih podjetij, nazadnje NLB. Erjavec je podporo zakonu o holdingu napovedal pod dvema pogojema, in sicer, da se javnost seznani s stanjem slovenskega bančnega sistema in ob zagotovilu, da se bodo donosi iz Kada še naprej stekali v pokojninsko blagajno. Vprašanja, kako bodo svojo idejo uresničili, z dopolnili zakonu ali spremembo celotnega predloga zakona, in ali so v koaliciji sploh naklonjeni tej ideji, so ostala neodgovorjena. "O obliki se bomo še pogovorili znotraj koalicije. Idejo bomo sprva obdelali, nato pa sprejeli ustrezne sklepe, kako to implementirati," je povedal član izvršnega odbora DeSUS Jani Kavtičnik.

Kakšno je dejansko stanje v slovenskem bančnem sistemu, pa bo po besedah ministra za finance Janeza Šušteršiča znano šele čez nekaj mesecev. Šušteršič, ki se je v ponedeljek o čiščenju bančnih bilanc pogovarjal tudi z evropskim komisarjem za konkurenco Joaquinom Almunio, je včeraj razkril, da je bila NLB ena od le desetih bank evro območja, ki ji v zadnjem krogu zagotavljanja devetodstotnega količnika najbolj kakovostnega kapitala, za kar je bilo v območju evra porabljenih skoraj sto milijard evrov, ni uspelo pridobiti zasebnega kapitala, ampak je tega morala zagotoviti država. Poleg NLB so morali javna sredstva po besedah Šušteršiča, ki je včeraj v Bruslju po poročanju STA predstavil preliminarne rezultate evropskega bančnega regulatorja Eba, zagotoviti še bankam na Portugalskem, Cipru in v Italiji.

Banka Slovenije budna

Medtem pa Banka Slovenije v sodelovanju z vlado, Združenjem bank Slovenije in bankami že pripravlja predloge ukrepov za pospešitev reševanja slabih terjatev bank in vpliva na gospodarsko rast. Svoj del naloge bodo sklenili konec julija, nato pa ugotovitve in predloge posredovali vladi. Guverner Banke Slovenije Marko Kranjec je medtem skeptičen do vloge Slovenskega državnega holdinga pri reševanju slabih bančnih bilanc in pravi, da se bodo o tem še pogovarjali.

Minister Šušteršič pa poudarja, da gre za dve ločeni vprašanji - eno je vzpostavitev samega holdinga, glede česar naj bi že obstajalo precejšnje soglasje, drugo vprašanje je, ali se lahko holding uporabi za čiščenje bilanc. Poročali smo že, da po mnenju bančnikov očiščenje bilanc bank samo po sebi ne bo spodbudilo kreditiranja, saj je za to nujno potrebna gospodarska rast. So pa v Banki Slovenije zatrdili, da skrbno spremljajo tveganja v bančnem portfelju, zato imajo dobro sliko o potencialnih izgubah. V centralni banki vztrajajo, da po njihovih ugotovitvah sanacija bančnega sistema do zdaj ni bila potrebna, ne izključujejo pa možnosti, da bo zaradi slabšanja razmer v gospodarstvu čiščenje naložbenih portfelja bank potrebno.

Kaj natančno naj bi prineslo današnje koalicijsko usklajevanje glede reševanja NLB in holdinga, tako ni povsem jasno, vse pa kaže, da odgovorov na vsa vprašanja člani koalicije danes še ne bodo dobili.