Monti, ki velja za enega od protagonistov minulega zasedanja voditeljev držav in vlad EU v Bruslju, je izrazil zadovoljstvo nad sklepi vrha. Prepričan je, da so evropski voditelji na njem prvič ponudili verodostojni program za rast in ob tem tudi nakazali dolgoročno perspektivo razvoja denarne in politične unije.

Monti je skupaj z Merklovo, francoskim predsednikom Francoisom Hollandom, Merklovo in španskim premierjem Marianom Rajoyem odigral eno ključnih vlog na zasedanju vrha območja evra v dolgi noči s četrtka na petek minuli teden.

S skupnimi močmi uspešno nad Merklovo

Skupaj s španskim kolegom je namreč ubral taktiko blokiranja potrditve pakta za rast in zaposlovanja, ki je pred tem veljal za ključni rezultat zasedanja evropskih voditeljev, in s tem ob podpori Hollanda okrepil pritisk na kanclerko Merklovo, da omehča trdno nemško stališče in pristane na kratkoročne ukrepe za stabilizacijo finančnih trgov.

Nemčija je nato res nekoliko popustila in pristala na možnost neposredne dokapitalizacije bank v območju evra iz stalnega mehanizma za stabilnost evra ob istočasni okrepitvi centralnega nadzora, ki naj bi ga izvajali pri Evropski centralni banki.

Prav tako so voditelji sklenili, da bodo članice območja evra pod velikim pritiskom finančnih trgov lahko ob doslednem spoštovanju vseh svojih reformnih in fiskalnih zavez deležne pomoči začasnega in stalnega mehanizma za stabilnost evra. Ta bosta lahko odkupovala državni dolg teh držav.

Na vprašanje, če rezultat vrha skupaj s četrtkovo zmago Italije proti Nemčiji pomeni dva proti nič za Italijo, je Monti odgovoril, da razmere prej vidi z enačbo "Angela plus Mario je korak naprej za evropsko gospodarsko politiko".

Ob tem je spomnil, da nemška in italijanska vlada že več mesecev tesno sodelujeta, da bi Evropo postavila nazaj na pot rasti, ki pa obenem ne bo v nasprotju z uravnoteženjem javnih financ. Monti namreč zagotavlja, da italijansko stališče nikoli ni bilo naklonjeno ukrepom za rast na škodo stabilizacije javnih financ.

Evropski vrh končno tudi "pozitivno presenetil borzo"

Glede dogajanja na vrhu EU je povedal, da preprosto ni mogel pristati na to, da bi se voditelji znova razšli brez rešitev za kratkoročno stabilizacijo finančnih trgov, saj bi potem tudi pakt za rast obveljal le kot še eden od sklepov brez velikega pomena, trgi pa bi dodatno kaznovali ranljive članice. Tokrat pa je vrh EU končno enkrat pozitivno presenetil borze, je spomnil Monti.

Opozoril je, da visoka cena zadolževanja zavira reformna in varčevalna prizadevanja Italije in krepi nasprotovanje vladni politiki v italijanski javnosti. Še enkrat je tudi poudaril, da Italija ne zahteva ne zunanje pomoči ne uvedbe skupnih evrskih obveznic, tako kot Nemčija pa je pripravljena pristati na dodaten prenos suverenosti v prid stabilnemu območja evra.

Monti in Merklova se bosta sicer danes skupaj z vladnima delegacijama sestala v Rimu, tema pa naj bi bili predvsem dvostranski odnosi med državama.