Možno rešitev pa je predstavil vršilec dolžnosti generalnega direktorja direktorata za visoko šolstvo in znanost Borut Rončević, ki meni, da bi se financiranje znanstvenega tiska lahko preneslo na Agencijo za raziskovalno dejavnost (ARRS). Po Rončevićevih besedah naj bi bil zadolžitve, brez da bi za to zahteval dodatna sredstva od države, pripravljen prevzeti tudi direktor ARRS Franci Demšar. Podrobnosti predloga državni uslužbenec ni predstavil.

Spomniti velja, da je prav ARRS institucija, s katere se je področje financiranja znanstvenega tiska preselilo na JAK z ustanovitvijo slednje leta 2008. Predlagana rešitev je torej bolj "odkrivanje Amerike", kakor jo je poimenoval direktor agencije Slavko Pregl. V zadnjih treh letih je v področje podpore znanstvenemu tisku delo in znanje vlagala JAK, med drugim je poenotila in racionalizirala postopke ter po mnenju direktorja dosegla lepe rezultate. Kljub pomisleku o smiselnosti prekinitve kontinuitete dela je Pregl načelno pozdravil predlog rešitve. Pot do prenosa dejavnosti JAK na ARRS pa bi znala biti dolgotrajna, če naj bi potekala v okvirih legalnega. Ker je treba za prenos nalog spremeniti vsaj zakon o JAK, Peter Novak kot predsednik strokovne komisije za knjižno in revijalno produkcijo s področij znanosti ocenjuje, da se to ne bi zgodilo vse do jeseni. Selitev dejavnosti na drug državni organ torej za založnike pomeni daljšo pot do denarja, zaradi česar se je Novak skupaj z nekaterimi založniki zavzel, da bi ARRS v tej fazi ponudila le administrativno pomoč za izvedbo sicer zaključenih razpisov. Povsem neplodna je bila prošnja za donacije, ki jo je agencija konec junija naslovila na 42 uspešnih in tudi v krizi dobro stoječih industrijskih podjetij. Doslej so prejeli dva negativna odgovora, dve podjetji pa sta sporočili, da imajo za sponzorstvo namenjene razpise, kljub temu da Novak v prošnji jasno navaja, da je JAK pri iskanju donacij pod časovnim pritiskom. "Osebno nisem nikogar poklical, ker čakamo na njihovo zavest, ali se bodo odločili, da je vredno podpreti znanstveni tisk v Sloveniji. To bo tudi dokazilo, kakšen odnos ima naš menedžment v industriji do znanosti," pravi Peter Novak. Kot smo že poročali, bi moralo vsako podjetje prispevati okoli 700 evrov, da bi JAK zbrala 30.120 evrov, ki bi kratkoročno zadostovali za njen pogon.

Med naslednjimi potezami, ki jih je v namen reševanja razmer na JAK napovedal direktor Pregl, bo tudi predlog enemu od poslancev ali skupini poslancev, da začne postopek spremembe zakonodaje (ZUJF), ki onemogoča normalno delovanje agencije.