Precej verjetno je, da bo o naročilu cepiva še enkrat odločala državna revizijska komisija, ki je ob pritožbi GSK razveljavila prejšnji razpis. Medtem ko pri GSK ugotavljajo, da daje tudi ponovljeni razpis preveliko prednost štirivalentnemu cepivu MSD, ki za razliko od njihovega ščiti še pred genitalnimi bradavicami, pri MSD razpisu oporekajo z ravno nasprotnimi argumenti. Po njihovem so "plusi" štirivalentnega cepiva podcenjeni.

Genitalne bradavice so pogostejše

MSD je cepivo tokrat ponudil za enako ceno kot pri prejšnjem razpisu, 37,73 evra na odmerek (potrebni so trije). Pri GSK, kjer so za odmerek cepiva prejšnjič zahtevali 55 evrov, bi ob ponovljenem razpisu za odmerek zaračunali 22 evrov. Oster boj za okoli pol milijona evrov vredno naročilo je po neuradnih informacijah povezan predvsem s tem, da Slovenija kot referenčna država vpliva na naročila v državah na jugovzhodu in vzhodu Evrope. V ozadju zapleta so tudi težave pri primerjanju "škode" zaradi raka materničnega vratu in genitalnih bradavic. Zanesljivih podatkov o razširjenosti genitalnih bradavic, ki so sicer najpogosteje prijavljene virusne spolne okužbe v Sloveniji, namreč ni. To priznavajo tudi na Inštitutu za varovanje zdravja (IVZ), kjer naročajo cepivo proti HPV.

Po oceni stroke se več kot polovica spolno aktivnih ljudi v življenju okuži z vsaj enim spolno prenesenim genotipom virusa HPV. Velika večina teh okužb mine sama od sebe, pri nekaterih ljudeh pa okužbe vztrajajo. Vzrok za nastanek raka materničnega vratu, ki so ga leta 2010 odkrili pri 139 ženskah, je dolgotrajna okužba z vsaj enim od 12 visokorizičnih genotipov HPV. Še bistveno več je žensk, pri katerih odkrijejo predrakave spremembe materničnega vratu: več kot 1000 žensk je leta 2010 zaradi najvišjih stopenj predrakavih sprememb potrebovalo takojšnje zdravljenje. Istega leta so v zdravstvu prijavili 312 primerov genitalnih bradavic, a na IVZ predvidevajo, da je številka bistveno manjša od dejanske razširjenosti. To nakazuje tudi podatek, da so genitalne bradavice leta 2010 v osnovnem zdravstvu kot razlog za prvi bolnikov obisk navedli v 667 primerih. Genitalne bradavice večinoma zdravijo s kremami, višje stopnje predrakavih sprememb in raka materničnega vratu pa kirurško.

Oporekajo kriterijem

"Okoli 95 odstotkov stroškov, ki jih v zdravstvenem sistemu povzročijo virusi HPV, gre na račun raka in predrakavih sprememb materničnega vratu," je ob tem poudaril generalni direktor družbe GSK v Sloveniji Victor Hoff in dodal, da se s tokratnim razpisom, ki preprečevanju genitalnih bradavic pripisuje 27 odstotkov ocene cepiva, še vedno ne strinjajo. Ali bodo z revizijskim zahtevkom vztrajali do odločanja pred državno revizijsko komisijo, se še niso odločili. Z njim oporekajo kriterijem, zaradi katerih so morali ceno odmerka, da bi jim IVZ ob nespremenjeni ceni MSD oddal naročilo za cepivo, zastaviti pri 23 evrih ali nižje.

V MSD nasprotno izpostavljajo prednosti širše zaščite deklic oziroma štirivalentnega cepiva: "Dvovalentno cepivo, v zadnji ponudbi ponujeno po nižji ceni, tega ne more zagotoviti." Dodana vrednost štirivalentnega cepiva ni le preprečevanje genitalnih bradavic, ampak tudi predrakavih sprememb ženskega spolovila in nožnice. V MSD razumejo, "da je zaradi proračunskega primanjkljaja vlada pod pritiskom, vendar bi bilo za slovenske deklice škoda, če na podlagi cenovnega kriterija na razpisu ne bi bilo izbrano cepivo, ki ponuja zaščito pred več s HPV povezanimi boleznimi".