Primer je pred omenjenim sodiščem zaradi izbrisa leta 2006 zoper Slovenijo sprožilo enajst posameznikov, ki so menili, da jim država ni v zadostni meri popravila krivic, storjenih z izbrisom leta 1992.

Že pred dvema letoma ugotovili kršitev pravic

Evropsko sodišče je julija 2010 ugotovilo, da je Slovenija omenjenim posameznikom kršila pravice, zapisane v Evropski konvenciji o človekovih pravicah, in sicer pravico do varstva zasebnega in družinskega življenja ter pravico do učinkovitega pravnega sredstva. Kot je ugotovilo sodišče, država namreč ni sprejela ustreznega zakona in pritožnikom ni izdala dovoljenja za stalno prebivanje ter ni ravnala v skladu z odločbami slovenskega ustavnega sodišča. Zato je Sloveniji naložilo sprejem posamičnih in splošnih ukrepov, predvsem ustrezne zakonodaje in izdajo dovoljenj za stalno prebivanje z retroaktivnim učinkom.

Oktobra 2010 je Slovenija zoper takšno odločitev vložila zahtevo za ponovno obravnavo pred velikim senatom, ki je drugostopenjski organ evropskega sodišča. Sodišče je zadevo sprejelo in julija lani razpisalo javno obravnavo pred velikim senatom, na kateri je Slovenija poskušala dokazati, da je za izvršitev odločbe ustavnega sodišča sprejela ustrezno zakonodajo, sodišče pa je sodbo o tem izreklo danes.

Na potezi je slovenska vlada

V njej je potrdilo že izrečeno sodbo o kršitvi pravice do varstva zasebnega in družinskega življenja in pravico do učinkovitega pravnega sredstva. Hkrati je razsodilo, je prišlo tudi do kršitve 14. člena konvencije, ki govori o prepovedi diskriminacije. V razsodbi iz leta 2010 je sicer zapisalo, da se ne pojavlja posebno vprašanje o morebitni kršitvi omenjenega člena.

Evropsko sodišče je slovenski vladi tudi naložilo, naj v enem letu pripravi sistem odškodnin za izbrisane v Sloveniji. Sodišče v tem času podobnih vlog, ki so pripele na sodišče, ne bo obravnavalo, je še zapisano v razsodbi.

Hkrati je razsodilo, da je Slovenija dolžna za nepremoženjsko škodo izplačati po 20.000 evrov Mustafi Kuriću, Ani Mezga, Tripunu Ristanoviću, Aliju Berishi, Ilfanu Sadiku Ademiju in Zoranu Miniću, vsem tožnikom pa skupno 30.000 evrov za stroške postopka. Odločitev o vprašanju premoženjske škode bo sodišče prihranilo za poznejši datum, je še zapisano v razsodbi.

Na sodbo sodišča se je na svojem blogu že odzvala Katarina Kresal

Napisala je, da je "brez dvoma sodbo potrebno spoštovati".

"Vprašanje odškodnin je bilo do sedaj stvar sodišč in danes se je o tem izreklo tudi Evropsko sodišče za človekove pravice. Poleg odškodnin ostajajo odprta tudi ostala eksistenčna vprašanja izbrisanih, od socialne varnosti do priložnosti za delo. Prejšnja vlada je v ta namen ustanovila medresorsko komisijo, ta vlada pa jo je med prvimi ukinila. Upam, da to ne bo njena zadnja beseda in da bo nadaljevala, kjer smo v naši vladi končali," se je v svojem komentarju dotaknila še vladajoče koalicije.

Za varuhinjo je bila sodba o izbrisanih pričakovana

Varuhinja človekovih pravic Zdenka Čebašek-Travnik je povedala, da je bila sodba v zadevi Kurić in ostali, ki jo je danes še dodatno potrdilo Evropsko sodišče za človekove pravice, pričakovana, od države pa pričakuje, da jo bo spoštovala. Na ministrstvu za notranje zadeve pa so sporočili, da morajo sodbo najprej temeljito preučiti.

Na ministrstvu so zapisali, da je sodba obsežna in da jo je treba temeljito preučiti na medresorski ravni. Prav tako nameravajo natančno preučiti načine za izvršitev obveznosti, ki jih je Sloveniji s sodbo naložilo Evropsko sodišče za človekove pravice. Konkretnejših komentarjev na ministrstvu tako danes še niso mogli dati.

Čebašek-Travnikova pa je ocenila, da je sodba po mnenju vseh varuhov, tudi njenih predhodnikov, pričakovana, saj se je to področje obravnavalo v času mandatov vseh treh varuhov. "Sodba, takšna kot je, je bila pričakovana, saj se je o njej že dalj časa govorilo v evropskih krogih, ki se ukvarjajo s človekovimi pravicami," je povedala in dodala, da države pričakujejo, da bo Slovenija tokrat upoštevala tako sodbo Evropskega sodišča za človekove pravice kot tudi že prejšnje sodbe našega ustavnega sodišča.