V objavi na spletni strani SDS so zapisali, da so za odpiranje ideoloških vprašanj odgovorni "zagrizena obramba in malikovanje totalitarnih simbolov, ki ne sodijo niti v osamosvojeno Slovenijo niti v moderno Evropo.“

Prepričani so, da obramba simbolov bivše države predstavlja poglabljanje starih delitev, izjave slovenskih politikov, predvsem Gregorja Viranta, pa so označili za neprimerne in neodgovorne. Virant je pred tem rekel, da je bila izključitev nekaterih veteranskih organizacij povsem nesprejemljiva, prav tako pa ga je zmotil "politični vložek, ki so ga napisali (nič krivemu) Jerneju Kuntnerju.“

Rdečo zvezdo primerjali s kljukastim križem

Kljub temu, da na proslavo niso povabili veteranskih organizacij NOB, ker so prepričani, da bi tako ustvarili ideološki razkol v državi, so pri SDS odločni, da ne bodo pristali na drugorazrednosti. "Zagovarjanje totalitarnega simbola, pod katerim je umrlo ali hudo trpelo na desettisoče ljudi v Sloveniji, je v primerih, ko prihaja iz vrst državnih predstavnikov, neposredno zanikanje ustavne pravice do dostojanstva, ki jo imamo vsi državljanke in državljani republike Slovenije,“ pojasnjujejo v SDS. Pri tem dodajajo, da je rdeča zvezda sporna tudi zato, ker smo postali člani Nato pakta, ki je zmagovalka hladne vojne, s simboli boja proti nacizmu pa naj bi žalili tudi naše trenutne zaveznike. "To je nekaj podobnega, kot da bi na slovesnost antihitlerjevske koalicije silila organizacija s prapori, na katerih bi se bohotil kljukasti križ,“ pojasnjujejo.

Zapisali so tudi, da Slovenije nikdar ne bodo mogli združevati simboli, kot je rdeča zvezda, saj lahko to dosežemo zgolj z "nespornimi nacionalnimi in državnimi, z ustavo določenimi skupnimi simboli.“ Virantu pa so očitali tudi, da se ni udeležil slovesne maše za domovino, ki je pred državno proslavo tako kot vsako leto potekala v Ljubljanski stolnici, kar je po njihovem mnenju znak njegove razdiralne drže. Očitki razkrivajo izredno nenavadno razumevanje koncepta sprave, združevanja in preprečevanja drugorazrednosti pri SDS, kot tudi časovnega sosledja dogodkov, kjer je kritika, kot kaže, izvornejše dejanje kršenja koalicijske pogodbe, od kršitve, ki je kritizirana.