Janša je v poslanici zapisal, da je dan državnosti "čudovit praznik" in praznik vseh, ki v srcih nosijo ljubezen do domovine. "Pred 21 leti smo dokazali, da z odločnostjo, pogumom in vizijo lahko dosežemo tudi tisto, kar se je vsem okrog nas zdelo nemogoče. Samostojno državo Slovenijo," je poudaril.

Cilji, o katerih nedavno tega nismo upali niti sanjati

Po navedbah premiera je država v letih samostojnosti rasla hitro. "Z mladostno zagnanostjo in neučakanostjo smo premagovali ovire in dosegali cilje, o katerih si še dolgo nazaj nismo upali niti sanjati," je zapisal in dodal, da pa so bile na tej poti spregledane in prezrte pasti, zaradi katerih "naši temelji danes niso tako trdni, kot bi si želeli".

Žerjav pričakuje, da se bo organizator "izključenim praporščakom" opravičil

Janša se je ob tem dotaknil tudi trenutnih gospodarskih razmer in ocenil, da sta Slovenijo močneje kot druge prizadeli gospodarska in finančna kriza, ki sta "dodatno razgalili" vse sistemske slabosti, nakopičene v tem obdobju ali prenesene iz prejšnje nedemokratične ureditve. Po njegovem mnenju je država zadnja tri leta močno zaostajala z gospodarskimi ukrepi, zato je treba nadoknaditi zamujeno.

"Seveda so rezi boleči, vendar pa lahko samo na ta način ponovno stopimo na pot razvoja in blaginje. Kot rojstvo države terja svoj čas, svoj čas terja tudi obrat v ponovno rast. In bolj pravočasni, premišljeni ter modri bodo ti ukrepi, bolj varna in lepša bo naša prihodnost," je zapisal premier.

Ljudje se morajo ozreti vase in se ponovno najti

Zato je zaradi negotovih časov in veliko vprašanj ob prazniku državnosti "morda bolj kot kdajkoli prej" pomembno, da se ljudje ozrejo vase in spet najdejo "v sebi in skupaj kot narod moč, zaupanje in vero v prihodnost".

Logar: Ikonografija kot leta 1991

Ob tem je premier vsem državljankam in državljanom čestital za "vztrajnost, pogum in močno voljo", ki jih je povezovala ob osamosvajanju in ki lahko povezuje spet danes in jutri.

Dan državnosti v Sloveniji obeležujemo 25. junija, na dan, ko je pred 21 leti slovenska skupščina sprejela temeljno ustavno listino, ustavni zakon in deklaracijo o neodvisnosti Republike Slovenije, s čimer smo Slovenci prvič v zgodovini dosegli lastno državnost.