Ker je prejšnji razpis ob revizijskem zahtevku GlaxoSmithKline (GSK) "padel" zaradi kriterija preprečevanja genitalnih bradavic, ki je po oceni revizijske komisije dejansko štel precej več od uradnih 10 odstotkov, so na IVZ iznašli novo formulo. Prve ocene kažejo, da ta nekoliko bolj poudarja ceno cepiva kot jo je prejšnji razpis. Pri GSK, kjer ponujajo dvovalentno cepivo, ugotavljajo, da nova formula vsebinsko ne odstopa bistveno od prejšnje, ki so ji nasprotovali. Pri Merck, Sharp & Dohme (MSD), kjer ponujajo štirivalentno cepivo, so medtem kritični do trenutnega dogajanja, ki bi lahko po njihovem omajalo zaupanje v cepljenje proti HPV.

Obe cepivi ščitita pred rakom materničnega vratu, cepivo MSD pa še pred genitalnimi bradavicami. Pri prejšnjem razpisu bi v GSK, tudi če bi na IVZ upoštevali le ceno, ostali praznih rok, saj so za odmerek cepiva zahtevali 55 evrov, izbrani MSD pa 37,73 evra. Odločitev revizijske komisije je poznavalce področja javnih naročil zato začudila. Pojavili pa so se tudi pomisleki o pritiskih politike in farmacevtske industrije, ki ob "ekspresni" pripravi novega razpisa ne pojenjajo. Nova formula ceni pripisuje 73 odstotkov celotne ocene, ki bo odločala o dobavitelju cepiva, preprečevanju bradavic oziroma dodatnim indikacijam pa 27 odstotkov ocene.

Če bi MSD hipotetično ostal pri prejšnji ceni, bi moral GSK zdravila ponuditi za okoli 23 evrov ali manj. Za dražjega ponudnika se ocena pri kriteriju cene namreč računa tako, da se cena cenejšega zdravila deli s ceno dražjega (73*cenejše zdravilo/dražje zdravilo=število točk). Cenejši ponudnik pri ceni prejme 73 točk, 27 točk pa šteje preprečevanje genitalnih bradavic. Na IVZ pojasnjujejo, da je takšen model "v uporabi pri javnih naročilih, kjer je cena eden izmed kriterijev", od dobaviteljev cepiv pa ob ponovljenem razpisu pričakujejo najnižje cene, ki jih lahko ponudijo. V tem šolskem letu je IVZ sicer razdelil cepivo MSD za več kot 5300 šestošolk (v generaciji jih je okoli 9000), podatka o dejanski precepljenosti deklic pa še ni.

"Potek dogodkov, ki smo mu priča, lahko v javnosti ustvari negativen odnos do cepljenja, ki je z leti doseglo določeno stopnjo zaupanja," ugotavljajo v MSD. Trenutno še vedno preučujejo sklep državne revizijske komisije, s katerim je ta razveljavila prejšnji razpis, so dodali, tako da novega še ne morejo komentirati. Poudarili pa so, da je njihov odnos do razpisov, ki so povezani z varovanjem zdravja, "zelo resen".

Razveljavljeni razpis so po drugi strani spremljali dvomi o špekuliranju s cenami. V GSK so namreč potrdili, da so zavestno postavili nekoliko višjo ceno, ker so se zavedali, da razpis ni ustrezen in da bo sledil nov. Generalni direktor družbe GSK v Sloveniji Victor Hoff je včeraj dejal, da kriterije v novem razpisu še preučujejo, na prvi pogled pa se vsebinsko niso bistveno spremenili. Po njegovih besedah bi bilo treba v ospredje razpisa postaviti preprečevanje raka in predrakavih sprememb materničnega vratu, pa tudi ceno. Ali bodo kriterijem tudi tokrat oporekali, se še niso odločili.