Miro Pucelj

Pitna voda iz vodovodnih omrežij se dandanes uporablja za marsikaj, od zalivanja do pitja, namesto da bi težili k temu, da bi čim več vode, za katero ni obvezna sanitarna neoporečnost, zajemali s streh in shranili v cisternah ter nato koristili. Kot cisterne lahko uporabimo stare betonske cisterne, zelo pa so uporabne in tudi cenovno dostopne plastične, ki se jih enostavno vkoplje v zemljo.

Paternošter in vitel

Nekoč so iz različnih cistern črpali vodo s čudovitimi starimi črpalkami, ki so dandanes pravi tehnični spomeniki. Ena od njih je zagotovo črpalka paternošter (star izraz za rožni venec), po naših podatkih pa so v Sloveniji samo tri. Ena je na Loškem polju, druga, ki so jo pred časom obnovili, v Gabrovčcu pri vasi Krka, tretja je v vasici Žvirče v Suhi krajini, ki ji kljub njeni redkosti ne namenjajo posebne pozornosti. Med vojno je bila ob bombardiranju močno poškodovana in so jo krajani obnovili, glavni deli črpalke pa so ostali isti.

Paternošter je posebna vodna črpalka, ki so jih po prvi svetovni vojno postavljali na nekaterih vodnjakih, posebej v Suhi krajini. Sistem delovanja je preprost in na podoben način dvigajo vodo tudi v namakalnih sistemih ob Nilu. Kovinske ploščice so kot veriga gibljivo povezane med seboj, na vsaki drugi pa je aluminijasta posoda. Ta zajame vodo in jo potem nese navzgor, pri pregibu pogonskega kolesa pa jo izlije v posebno korito. Zgornji deli so ohranjeni v omenjenih treh krajih, notranji del pa po naših podatkih hrani Stane Florjančič iz vasi Štatenberk v dolini Radulje, izviral pa naj bi s črpalke z gradu Hmeljnik.

Ko že govorimo o starih sistemih črpalk, še nekaj besed o dveh posebnih črpalkah, vertikalnem vitlu. V Sloveniji naj bi bila le dva. Na Ljubljanskem gradu in v Idriji. Gre za veliko leseno kolo, z njim so, vsaj na Ljubljanskem gradu, kaznjenci dvigali (navijali vrv) vodo iz 50 metrov globokega vodnjaka, ki je še sedaj zelo dobro ohranjen.

Sodobne črpalke

Sodobne črpalke delimo na pretočne, potopne, sisteme za preskrbo z vodo... Vrtne oziroma pretočne črpalke uporabljamo za prečrpavanje vode, za zalivanje, polnjenje bazenov, ribnikov in vodnjakov, pranje avtomobilov in drugo. Gre za črpalke, ki vodo črpajo iz določene globine (do devet metrov), potem pa jo potiskajo. Nanjo priključimo sesalno cev s povratnim ventilom, ki onemogoča, da bi ob izklopu odtekla voda iz črpalke. Ob zagonu oziroma ponovnem nameščanju jo moramo "zaliti". Črpalka je namenjena zunanji uporabi, vendar voda v njej ne sme zmrzniti.

Potopne črpalke so idealne za izčrpavanje vode iz različnih prostorov, bazenov, kleti, ribnikov in drugih zbiralnikov vode. Nimajo posebnega stikala in črpalka se vklopi in začne črpati takoj, ko jo priključimo na elektriko. Vodo potisne z določene ravni navzgor, ne ustvari pa delovnega pritiska, ki ga potrebujemo za pranje avtomobilov ali zalivanje. Uporaba je preprosta, saj jo zgolj priključimo na cev in potopimo v vodo. Opremljena je s plavajočim stikalom, ki preprečuje delovanje na suho, če bi zmanjkalo vode. Za črpanje vode umazane vode je obvezna uporaba črpalke za umazano vodo, ki je konstrukcijsko zaščitena pred delci v vodi.

Kot tretji je tu še sistem za preskrbo z vodo, ki je drugačen izraz za hidrofor oziroma hidropak. Hidropaki naj bi imeli manjše tlačne posode, hidroforji pa večje. Sodobni sistemi zaradi kakovostnih elektromotorjev ne potrebujejo velikih tlačnih posod. Sistem začne delovati takoj, ko pritisk pade za določeno stopnjo, zato je pri njem zelo pomembna pravilna in povsem vodotesna priključitev.

Enostopenjske, pritiski...

Črpalke so lahko enostopenjske ali večstopenjske, ki se uporabljajo za ustvarjanje večjih pritiskov ob večjih pretokih. S povečano močjo motorja povečujemo pritisk in pretok vode. Podatek o potisni višini nam pove, kako visoko lahko potisnemo vodo, vedeti pa moramo, da pri 40 ali več metrih višine nad črpalko voda v cevi skoraj nima več pritiska. Moč tlaka vode, ki ga ustvari črpalka, je pomembna za pranje in zalivanje.

Globina črpanja je pri vseh črpalkah omejena na 9,81 metra na nadmorski višini 0 metrov, v naših razmerah torej še nekaj decimetrov manj, obstajajo pa tudi črpalke, s katerimi lahko črpamo vodo iz večje globine, tudi 25 metrov in več. V tem primeru gre za kombinacijo pretočne in potopne črpalke....