Na 48. kongresu Mednarodne smučarske zveze (Fis) v Južni Koreji je zadnji dan maja letos Tomaž Lovše dvignil nemalo prahu s kasnejšim nepričakovanim in hipnim odstopom z medsta predsednika Smučarske zveze Slovenije. A s tem zgodba nikakor ni bila končana, ampak se je šele dodobra začela.

"Milijon evrov, da ga odstranijo"

V javnost so namreč pricurljali podatki, da je Lovše med drugim grozil predsedniku Fis Gianfrancu Kasperju (kar je Lovše kasneje zanikal) ter poskrbel za incident, ki je po besedah predsednika Olimpijskega komiteja Slovenije Janeza Kocijančiča delegacijo v Južni Koreji spravil v skrajno neugoden položaj. Več o ozadju zgodbe si preberite tukaj.

Kocijančič je danes sklical novinarsko konferenco, na kateri je podal svoje videnje dogodkov: "Pred glasovanjem je predsednik Fisa Kasper dejal, da je obveščen, da mu grozijo in da za tem stoji predsednik SZS. Dejal je, da Lovše ponuja milijon evrov, da se Kasperja s položaja odstrani, grozi pa tudi nekaterim drugim članom predsedstva, med drugim tudi meni. To je bilo, kot da bi me kdo s kladivom po glavi. Bilo je tudi vrsto drugih ponudb in nedostojnih dogodkov, ki so jim bili priče moji sodelavci. Sam sem večinoma sodeloval na sejah predsedstva. V svoji dolgi karieri česa takega nisem doživel," je dejal Kocijančič.

Ob Lovšetovem odstopu začutil olajšanje

"Po glasovanju je Norvežan Sverre Seeberg, podpredsednik Fisa, navrgel, da tudi Holmenkollen, ko je prvič kandidiral, ni dobil niti pet glasov. Toda potem se me obvestili, da je imela Planica večino, toda tisti trenutek, ko so izvedeli za nedostojne pritiske, je bilo glasovanje izgubljeno, saj so tisti, ki so glasovali, na koncu zaradi teh nenavadnih dogodkov raje glasovali za finski Lahti, saj niso želeli dajati vtisa, da podlegajo grožnjam in nedostojnim ponudbam. Menim, da smo organizacijo SP izgubili ravno zaradi vseh teh neetičnih dogodkov, ki so se z Lovšetom v glavni vlogi odvijali v Južni Koreji,“ nadaljuje Kocijančič, ki je dodal, da je ob Lovšetovem odstopu začutil olajšanje, saj v tako težkem položaju, kot so bili v Južni Koreji, še nikoli niso bili. Vseeno je ocenil, da bi veljalo dobro kandidaturo Planice ponoviti, ker skoraj nihče ni bil uspešen prvič.

Najprej dobrikanje, potem napad

"Lovše se mi je vseskozi dobrikal, v Južni Koreji pa se je kar naenkrat začel vesti drugače in me je začel napadati. Očital mi je, da naj ne bi skrbel za lobiranje Planice, kot je bilo dogovorjeno. A o tem ni bilo dogovora in tudi če bi bila taka ponudba, bi jo zavrnil. Lovše se le dve leti ukvarja s smučanjem in se slabo spozna nanj, kot tudi na statuta SZS in Fisa. Nacionalna zveza predlaga člana za predsedstvo. Ko pa je oseba izvoljena, ni vezana na odločitve nacionalnih vez, saj zastopa Fis. Lobiranje ni dovoljeno in to je izrecno zapisano tudi v etičnem kodeksu Fisa. Lovše me tudi ne bi mogel zamenjati, ker me je za kandidaturo potrdil izvršni odbor SZS," je nanizal Kocijančič.

Kocijančič je zanikal, da bi kdajkoli videl tekstovna sporočila, v katerih naj bi Lovše domnevno grozil z odstranitvijo Kasperja, kakor tudi, da bi ta sporočila predsedniku Fisa sam napačno prevedel. "To je bila korespondenca med Lovšetom in Vedranom Pavlekom. Kdo je potem to 'nesel' naprej do Kasperja, morate vprašati njih.“

Lovše bo zavezo športu ohranjal še naprej

Z izjavo za javnost so se na Kocijančičeve trditve odzvali tudi iz Diners Cluba. Zapisali so, da je njegove trditve o grožnjah Francu Kasperju zanikal celo sam Kasper, ki je hkrati dejal, da verodostojni SMS-i izključujejo možnosti kakršnihkoli groženj.

"Informacije, da je o zmagovalcu že vnaprej odločeno, je Tomaž Lovše sprejel z velikim razočaranjem. To pa je botrovalo njegovemu odločnejšemu tonu komunikacije za slovenskim omizjem pri večerji, za kar se je članom delegacije tudi javno opravičil,“ so dodatno pojasnili.

Razložili so še, da je Lovše informacije, da naj bi predsedniku Fis grozil, oziroma se do njega neprimerno vedel, prejel z velikim začudenjem. Da Kocijančičeve navedbe ne držijo, tako v Diners Clubu, pritrjujejo tudi trditve s strani gospoda Kasperja, ki je v odzivu s pravno zastopnico Tomaža Lovšeta dejal, da z njim nista imela nikakršne komunikacije, da mu ta ni grozil in da dodatnega varovanja ni posebej naročal, saj se mu to ni zdelo potrebno (varnostniki so bili prisotni zaradi samega varovanja prireditve).

"Tomaž Lovše še enkrat poudarja, da se je boril za kandidaturo Planice ter, da si je celoten čas trajanja svojega mandata prizadeval za razvoj slovenskega športa, še posebej mladih športnikov. Na rezultate dela in svojega delovanja kot predsednik SZS bo ponosen celo življenje, saj je bila minula sezona najboljša sezona v zgodovini samostojne Slovenije. Zavezo športu in družbenemu okolju pa bo ohranjal še naprej,“ so zaključili.