Ponedeljek, 4. junija: Čas za premor in znova v akcijo

V Semantiki nas je sedem in vsak ima svoje zadolžitve. Pomembno se mi zdi, da na skupnih sestankih pregledamo vse, kar počnemo, preverimo napredek in vsakemu ponudimo možnost, da prispeva svoje mnenje. Več glav več ve, pravijo, in skupaj velikokrat pridemo do boljših rešitev.

V teh dneh načrtujemo nadgradnjo naših muzejskih mobilnih aplikacij Museums, ki na različnih platformah ponujajo informacije o muzejih in galerijah po svetu, predstavljajo njihove zbirke in predmete, razstave in dogodke. Aplikacije že sedaj uporablja na tisoče uporabnikov, z novo verzijo pa bomo svojo ponudbo še razširili. Da smo na pravi poti, kažejo številne pohvale tako iz tujine kot tudi iz Slovenije

Torek, 5. junija: Nove tehnologije, sestanki in organizacija dela

Dopoldne sem bil na sestanku v podjetju Gen Energija v Krškem. Za avlo njihove nove poslovne zgradbe smo lani izdelali interaktivne info točke, ki prikazujejo trenutno dogajanje, novice in foto galerijo ter omogočajo pregled aktualnega stanja elektrarn. Aplikacijo je s pomočjo Kinecta mogoče upravljati zgolj s kretnjami rok.

Danes sem jih med drugim obiskal tudi zato, da skupaj preizkusimo novi Microsoft Surface 40-inčni zaslon, ki prepoznava tudi več kot 70 hkratnih dotikov. Naprava res dobro izgleda in je idealna za okolja, kot je njihov Svet energije, interaktivni multimedijski center, ki obiskovalcem predstavlja svet energije in energetike.

Sreda, 6. junija: Zakaj potovati z vlakom in hoditi na konference

Tudi danes je dan za sestanke, tokrat v Ljubljani. V Ljubljano, če se le da, potujem z vlakom. Vožnja iz Maribora traja uro in 45 minut, v prvem razredu vlaka ICS pa sta tako mir kot tudi elektrika. Ker imam mobilni internet, lahko pot izkoristim za delo in predvsem zjutraj na vlaku naredim več kot kadarkoli. Marsikdo vpraša, če se mi to izplača. In moj odgovor: zelo. Če kupim deset vozovnic v paketu, me pot v obe smeri stane 25 evrov, pa še več kot tri ure lahko nemoteno delam. In ni se ti treba ukvarjati z gnečo na cesti. Zato res ne razumem, zakaj vlaka na tak način ne uporablja več ljudi.

Četrtek, 7. junija: Muzeji tako in drugače

Ko smo po dveh dneh sestankovanja spet vsi v pisarni, preverimo napredek, rešujemo težave in odpravljamo napake. Načrtovanje mobilnih aplikacij in spletnih strani zna biti naporno delo. Še posebno, ko se ti mudi. Konec meseca bom v Londonu na muzejski konferenci Open Culture predstavljal naš muzejski portal Museu.ms in mobilne aplikacije Museums za iPad, iPhone in Windows Phone 7. Celo za tablični Windows 8. Do 25. junija bi zato radi zaključili vse ali vsaj večino zadev, da v Londonu preverimo, kako se bodo na našo ponudbo odzvali muzeji. Predolgo se že vleče ta "pripravljalna faza" in čas je za akcijo!

Petek, 8. junija: Po večerji se dan pozna

Petek se začne dobro. Po kratkem sestanku prispem v pisarno in začnem odgovarjati na elektronsko pošto. Moj poštni nabiralnik je vedno prepoln, ampak prejetih sporočil je preveč, da bi jih uspel predelati sproti. Ves dan res ne morem pregledovati pošte, vseeno pa moram biti odziven… Preizkusil sem že več tehnik, pa se nobena ni prav obnesla: pregledovanje elektronske pošte trikrat na dan ob določenem času, vzeti si vsak dan točno x ur za odgovarjanje na elektronsko pošto, odgovoriti na sporočila, ki zahtevajo le 2 minuti časa, ostala delegirati ali pa zapisati na to-do seznam. Nič ni pomagalo, da bi počistil svoj nabiralnik. Nekatere zadeve morajo pač počakati.

Sobota, 9. junija: Življenje po podjetniško

Vseeno pa vikend ni nikoli čisto ločen od del(ovnik)a. Čeprav nisem v pisarni, pride pisarna k meni. Pogosto razmišljam o poslovnih zadevah, načrtujem, odgovarjam na pošto. Včasih je treba tudi ves vikend delati in zgodi se, da v nedeljo še ob enajstih zvečer sedim pri računalniku. Prazniki niso nikoli res dela prosti dnevi in nikakor jih ne znam na pamet že januarja za vse leto naprej.

Podobno je na dopustu. Nikamor ne grem brez računalnika in ob prihodu najprej preverim internet. To ne pomeni, da ne znam počivati ali da na počitnicah delam. Vseeno pa je zame bistveno, da sem na tekočem, kaj se dogaja.

Nedelja, 10. junija: Formuli 1 in površnosti

Nedelja je dan za Formulo 1 in dirke si ogledam, če se le da. Najbrž mi je formula zanimiva predvsem zaradi tehnološkega vidika. Redkokje je na enem kupu toliko najnovejših tehnologij. Hkrati se lahko tudi poslovneži kaj naučimo od Formule 1. Na letošnji NT konferenci sta David Coulthard in Mark Gallagher predstavljala pomen vrhunske tehnologije v športu, v katerem hiter tehnološki razvoj zahteva najboljše poslovne odločitve, sodelovanje predanih strokovnjakov in brezhibne rešitve v zastavljenih rokih. Predstavljajte si postanek v boksu. V treh sekundah zamenjajo vse štiri pnevmatike in naredijo še nekaj drugih stvari. Vsak od mehanikov ima točno določeno vlogo in za površnost ni prostora. Kakšna hitrost in natančnost! Rekordno kratek postanek je menda trajal 2,4 sekunde.