Pohvala ne dviga samozavesti samo pri odraslih. Za otroke je zelo pomembna, da jih pravilno usmerjamo. Prava pohvala lahko otroka spodbudi k velikim dosežkom. Samo s pohvalo se malčki naučijo tudi ocenjevati lastna dejanja. Večina staršev premalo hvali svoje otroke, pogosto jih hvali celo napačno. Napačna pohvala lahko deluje bolj slabo, kot če otroka sploh ne pohvalimo.

Napačna hvala

1Pretirana pohvala ali nenehno hvaljenje: Otroci, ki jih za vsako malenkost zasujemo s pohvalo, ne znajo več pravilno oceniti svojih sposobnosti ali hvalnic sploh ne jemljejo resno in postanejo negotovi.

2Pohvala da, toda… "Svojo sobo si res lepo pospravil, toda če bi imel vedno sam od sebe tak red, bi bilo še boljše."

3Nepozorna pohvala: "Res imenitno!" je rekla mati, ki je pravkar mesila testo in je le bežno pogledala pisanega klovna, ki ga je narisala njena hči.

4Vzvišena pohvala: Pri pohvali je velika nevarnost, kadar se tisti, ki pohvalo izreče, dvigne nad drugega. Prav v stikih z otroki bi si morali prizadevati za partnerske stike.

Pravilna pohvala

1Dejanju primerna pohvala: "To je res vesel klovn, res mi je všeč," bi bil po temeljitem pogledu na hčerino sliko pravilen materin odziv.

2Zainteresirana pohvala: "Ali zna klovn tudi peti in plesati? Kaj dela sedaj? Kaj ti je pri klovnu najbolj všeč?" Če iz slike naredite zgodbico, otrok začuti, da ga jemljete resno.

3Navdušena pohvala: "Ali lahko tvojo sliko klovna obesim na steno v kuhinji?"

4Pohvala za samoumevne stvari: s tem ne mislimo, da je treba otroka pohvaliti, če si sam očisti zobe ali opere roke. Ampak: dvanajstleten otrok hodi k uram klavirja. Rad bi se naučil, vaje pa mu ne gredo v račun. Lahko uporabite takšno pohvalo: "Res lepo, da sedaj vedno sam od sebe vadiš in te ni treba več priganjati."

Strokovnjaki tudi ugotavljajo, da se otroci, ki jih hvalimo, hitreje učijo. Otroke moramo s pohvalami spodbujati k novim dejanjem. To je včasih težko. Če na primer otrok nese svoj krožnik k pomivalnemu koritu in ga po nesreči razbije, mu ne smemo reči, naj drugič pusti stvari, ki jim ni dorasel. Nasprotno, spodbujati ga moramo, češ, saj prihodnjič se ti ta nesreča ne bo zgodila.