Ciril Brajer

Koliko škode in sramote so Sloveniji povzročile politične stranke? Najbolj ostre in tehtne misli o pogubnosti naše strankokracije je nanizal France Bučar. Kaj potemtakem še ostane ljudem? Sindikati in civilne pobude. Še posebno zdaj, ko vlada jemlje izobraževanju, zdravstvu, pokojninam, vsemu pač, kar res potrebujemo. Drugo pušča v miru. Ko se kaj podobnega zgodi v Evropi, študentje in delavci preplavijo ulice, demonstracije in stavke se vrstijo, pri nas vlada mir. Političnim strankam in eliti nihče več ne zaupa. Politika se zato začenja rojevati spodaj. Invalidno državo zamenjujejo civilne pobude, ki ljudem vračajo upanje in zaupanje v lastne moči, v možnost spreminjati stvari na boljše.

Še vedno sanja

Skratka, izplača se malo migniti! Tako se sklenili tudi v Ilirski Bistrici. "Na začetku nekaj navdušenih posameznikov, nato stotnija, zdaj nas je vse več zbranih v skupini Nove ideje za razvoj območja Ilirske Bistrice," pripoveduje Matilda Škrlj.

Živite blizu tovarne plošč Lesonit in menda vam ni prav nič všeč?

"Kljub temu da sem že v zrelih letih, še vedno veliko sanjam. Najlepše so tiste sanje iz otroštva. Hodim po potki skozi gozd proti domačiji na hribu. Vse šušti, diši, ptički pojejo in bataljon mravljic mi prekriža pot. Pridem do jase, na obrobju rastejo gozdne jagode. Živo rdeče, slastne. Uležem se na prijetno topla mahovita tla in se zazrem v nebo. Sinje prostranstvo tam zgoraj mi daje občutek svobode."

Danes pa se nam ne pustite slikati?

"Polna sem izpuščajev, zabuhla, oteklih oči. Kar naprej sem v bolnišnici. Zdravniki so potrdili, da je vzrok formaldehid. Motil nas je smrad, nered z odlagališči, povsem neučinkovito prejšnje županovanje, razklan občinski svet. Zbrali smo se torej in za začetek ročno preprečili regijsko odlagališče odpadkov, ki bi zasulo našo prelepo dolino. Krotimo bioplinarno, tovarno, dajemo pobude za razvoj občine, zahteve, predloge za boljši jutri. Lotili smo se socialnega področja, humanitarnega, po lokalih smo postavili ‚skrinjice za dobre namene‘ in doživeli čudovit odmev. Vsaka skrinjica ima svojo botrico ali botra in ljudje jih kar lepo polnijo. Na Debeli rtič smo poslali letovat šest otrok, po domovih je hodil dedek Mraz z vilami in spremstvom, pomagali smo fantku s hudo boleznijo, ki ga preti prikovati na posteljo. Zbrali smo mu 10.000 evrov za dvigalo, tudi s pomočjo sindikatov in z dobrodelnimi koncerti. Ko je vse večja stiska ljudi, ki potrebujejo osnovno pomoč v hrani, popolnoma izpraznila skladišče ilirskobistriškega Rdečega križa, ga je znova napolnilo nekaj odmevnih akcij. Tudi Nove ideje so pomagale."

Učilnica dobrote

Pripravljate poseben bolšji trg.

"Človek ima vseeno boljši občutek, če si poceni kupi oblačila, obutev, športno opremo ali igrače za otroke, kot pa če mu to nekdo podari. Skupina ima otroški del, da se od malih nog uče dobrote, sodelovanja, skrbi za druge in za okolje."

Njen soborec Egon Zevnik nas popelje po občini.

"Pot v brezogljično družbo, o kateri ste že pisali po pogovoru z Božem Dukičem, je tudi med našimi cilji. K sodelovanju vabimo predstavnike podjetij, ki v Ilirski Bistrici in širši okolici nastopajo kot dobavitelji energije. Pomen lokalne skupnosti in njene energetske samostojnosti je neprecenljiv."

Ilirska Bistrica je središče po površini ene naših največjih občin, seže od gozdnate Snežniške planote do Reške doline, Brkinov in kraškega Podgrajskega podolja.

"Kraji so bogati z obilnimi kraškimi izviri, košatimi gozdovi, žagarstvo, mlinarstvo in trgovina zaradi ugodne prometne lege so bili tod tradicija. Več kot 40 vodnih koles, 29 žag, 3000 voz lesa na poti v Trst in na Reko…"

To so podatki, stari nekaj stoletij. Zdaj iščete nove poti.

"Občini Ilirska Bistrica, krajevni skupnosti in zdravstvenemu domu dajemo pobudo po ureditvi trim steze in zunanjih naprav za fitnes za vse generacije. V turistični sezoni, kaj šele ko pride konec tedna, se tod mimo promet dobesedno vali na Hrvaško. Neznosno, nevarno, ni za živeti! Lani smo ga zato v protest popolnoma ustavili, saj je obvoznica načrtovana že dobro desetletje. Tudi avtocesta je obljubljena. Pridejo predstavniki ministrstva za promet, ministrstva za okolje in prostor, občine, nič ne pomaga. Razvoj vseh teh krajev terja primerno medsebojno povezanost središč mednarodnega, nacionalnega in regionalnega pomena. Predlagani koridorji, trase, vse je v zraku. Dejavnosti bomo še okrepili! Peticijo za čimprejšnjo gradnjo avtoceste že podpira 2000 podpisov."

Zelena patrulja

Če prav razumem, opravljate delo občinske uprave?

"Saj poznate težave z birokracijo! Z zdajšnjim županom se da dobro delati, tudi stvari, ki se jih z njim zmenimo, nekako stečejo. Obljublja rešitev težav z bioplinarno. Imamo zeleno patruljo, ki noč in dan nadzira onesnaževalca, slika, dokumentira izlivanje blata po snežniških gozdovih, poljih, travnikih. Državo smo prisilili priznati, da ima slabo zakonodajo, ki naj jo spremeni, dokazali smo, da so uradni podatki prirejeni, če ne kar ponarejeni. Če greš pa strogo po uradni poti, se vse zaplete in zavleče, namesto pomoči in spodbude doživiš le ovire in pasti.

Obetalo se nam je 10 milijonov evrov evropskih sredstev za vodovod, občinski svet je rekel ne. Ko smo terjali razpustitev sveta zaradi tako neodgovornega odnosa do oskrbe z vodo in izrazite nesolidarnosti do drugih pri tako življenjsko pomembni zadevi, je brž sklical sejo in tokrat rekel da."

Ovira je tudi bližnja meja s Hrvaško…

"Pa še kakšna! Industrija, obrt, kmetijstvo, trgovina, turizem, saj smo bili središče sveta! Do Reke 28 kilometrov, skok do Kopra, Trsta, nad nami naša najvišja nealpska gora Snežnik, reka Reka, čudoviti potoki, dve jezeri. Pa niti prostorskega načrta še nimamo, da bi snovali razvoj. Tu je 62 vasi, ki so Reko zalagale z mlekom, mesom, krompirjem, zeljem. Meja je to presekala. Ko so Hrvati hodili k nam menjat gume, saj so naši obrtniki cenejši, so jih policisti oglobili, da vozijo s slabimi gumami. Na Reko prihaja 10 milijard kitajskega denarja in če bi bili pametni, bi si tudi mi zlahka odrezali kos tega bogatega kolača."

Odvisno, koga vprašaš

Dvomite?

"Zdaj nam naša država ogroža še podružnične šole, patronažno službo, ne vem, kaj mislijo tam zgoraj. Če sploh kaj."

Volovja reber, slovita po okolju in po vetrnicah za elektriko, ki naj bi ga ogrožale - ste jo med naštevanjem znamenitosti nalašč izpustili?

"Morda pa res. Do tega se naša skupina ni opredelila, mnenja so deljena. Vsekakor pa smo vsi za obnovljive vire!"

Je Reka zdaj čista?

"Ha, odvisno koga vprašate. Slovensko zakonodajo emisij škodljivih plinov naj država končno uskladi z evropsko. Odgovora še ni, saj bi morali zapreti ali sanirati veliko bioelektrarn in kmetijskih obratov, kar pa je za vlado in pristojne ministre očitno prevelik zalogaj. Raje nas še naprej zastruplja. Sedanja zakonodaja v ničemer ne sledi varnostnim smernicam in neposredno ogroža zdravje in življenje prebivalstva ter krši slovenske zaveze za posebno varstvo ranljivih skupin kot tudi zaščito zdravja in okolja otrok."

Odpirate široke fronte, ste lahko učinkoviti?

"Lahko, ker ljudje pobude in akcije vzamejo v svoje roke! Ureditev turističnega centra ob jezeru, smučarskega centra na Sviščakih, promocije naše zgodovinske zapuščine, turistični vodnik in organizacija turističnih ogledov, ureditev vsaj enega mlina in pile, narediti nazaj mostičke in odkriti vodotoke…"

Avtocesta Ilirska Bistrica-Postojna po najkrajši in najhitrejši možni poti pa je prvi pogoj?

"Seveda, nočemo več biti slepo črevo. Projekt Marjetica je oživitev podeželja in povečevanje deleža samooskrbe države z lokalno pridelanimi kmetijskimi ter živilskimi izdelki, pokrita tržnica, kjer bi kmetje in obrtniki prodajali svoje izdelke, ureditev naselja za starostnike, Zdravilišče za pljučne bolezni na Klanski polici, kjer je včasih že bilo, naravni vrt Volovja reber, jezeri Mola in Klivnik. Res, veliko nalog smo si naložili!"