Armenija je v ponedeljek sporočila, da so azerbajdžanske sile na meji med državama ubile tri armenske vojake, šest pa jih je bilo ranjenih. Azerbajdžan to zanika.

Danes pa je azerbajdžansko obrambno ministrstvo sporočilo, da so davi izbruhnili spopadi, ko je skupina Armencev skušala vdreti na položaje azerbajdžanske vojske v vasi Asagi Askipara na severozahodu Azerbajdžana. "V bojih so bili ubiti štirje pripadniki armenskih oboroženih sil, še eden pa je bil ubit v ločenem spopadu," je sporočilo ministrstvo v Bakuju. Armenska stran se na te navedbe za zdaj ni odzvala.

Napetosti v regiji so se zaostrile v času obiska ameriške državne sekretarke Hillary Clinton. Ta je v ponedeljek ob začetku kavkaške turneje v armenski prestolnici Erevan pozvala obe strani, naj se vzdržita nasilja. "Zelo sem zaskrbljena zaradi nevarnosti stopnjevanja napetosti ter nesmiselnega umiranja vojakov in nedolžnih civilistov," je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP poudarila ameriška zunanja ministrica, ki je danes na obisku v Gruziji, v sredo pa bo obiskala Azerbajdžan.

Odnosi med Azerbajdžanom in Armenijo so že desetletja napeti zaradi konflikta v Gorskem Karabahu, vendar pa najnovejši spopadi med državama niso izbruhnili v tej regiji, temveč severneje.

Armenija in Azerbajdžan sta bila zaradi Gorskega Karabaha v začetku 90. let prejšnjega stoletja v vojni, v kateri je umrlo 30.000 ljudi. Državi sta leta 1994 sklenili premirje, še vedno pa nista dosegli mirovnega sporazuma. Konflikt tako še ni razrešen, na območju še vedno prihaja do izbruhov nasilja, Azerbajdžan pa stalno grozi z zasedbo ozemlja, če mirovni proces ne bo prinesel rezultatov.