To je zakuhal lani ukinjeni britanski tednik News of the World s prisluškovanjem zvočnim sporočilom približno šest tisoč Otočanom, od politikov in zvezdnikov do neznanih ljudi, ki so bili zaradi različnih razlogov zanimivi medijem. Ta velik čudež ni ocena konservativnega premierja koalicijske vlade Davida Camerona, da po Huntovem pričanju ni potrebna preiskava njegove vloge v Murdchovem poskusu prevzema televizijskega orjaka BSkyB.

Ritolizništvo bližnje vrste

Hunt je med pričanjem posredno potrdil, da odnos do medijskega tajkuna Ruperta Murdocha najbolje opisuje beseda ritoliznik. Britanski komentatorji sicer ne gredo tako daleč, a mu že pravijo "minister za Murdocha". To, da je zelo (po)skrbel za Murdochove zadeve, najbolj dokazuje pričanje o vsebini sporočila, ki ga je Hunt napisal premierju Cameronu 19. novembra 2010, saj je videti kot "pištola, iz katere se kadi", pa tudi smrdi. Zaradi nje je samo še vprašanje časa - prej dni ali celo ur kot tednov - ko bo moral odstopiti. To je bil še čas, ko je bil Murdoch prepričan, da bo njegova družba News Corp brez najmanjših težav postala stoodstotna lastnica BSkyB.

Imela je samo še en problem. To je bil minister za poslovne zadeve, liberalni demokrat Vince Cable, ki naj bi v imenu vlade odločal o tem kontroverznem prevzemu, a se je odločil, da bo prej zahteval mnenje Ofcoma, ki je neodvisna komisija za konkurenco. Huntovi pribočniki so bentili, češ, Cable naj ne vtika nosu v to zadevo, Hunt pa je zaradi te Cablove odločitve odpovedal načrtovani sestanek z vrhom družbe News Corp in namesto tega telefoniral Jamesu Murdochu, sinu Ruperta Murdocha. Z njim se je - kar je bilo povsem neprimerno za ministra - pogovarjal z osebnim telefonom.

Murdcoh je besen

Vsebino tega pogovora je posredno razkril, ko je neposredno po njem uradno pisal premierju Cameronu, da je "gospod Murdoch precej besen, ker je gospod Cable odločitev prenesel na Ofcom". In ne samo to; vlogo ministra za Murdochove zadeve je razkril z opozorilom premierju, da lahko zato "vlada konča na napačnem kraju" (strah pred tem, da bi ji Murdochov imperij odpovedal medijski podporo).

Zahteval je, da vlada podpre Murdochovo vizijo, da bi sin v britanskem televizijskem svetu ponovil to, kar je naredil oče v časopisnem in "ustvaril prvega multimedijskega operaterja na svetu". Obenem je zahteval srečanje s Cameronom, njegovim namestnikom Cleggom in Cablom. Samo mesec dni kasneje se je Cable nespametno - vpričo dveh mladih novinark, ki sta ga na skrivaj posneli - pohvalil, "da gre v vojno z Murdochom", in Cameron ga je zelo hitro - zaradi pristranskosti(!?) - razrešil odločanja o prevzemu BSkyB in odločitev zaupal - Huntu, ki je bil enako pristranski, vendar v "pravo" smer. To smrdljivo sporočilo je prišlo na dan šele ob koncu celodnevnega Huntovega pričanja pred komisijo lorda Levesona, ki se zdaj ukvarja z odnosi med politiko in mediji, posebej Murdochovimi. Na dan je prišlo tudi to, da je glavni lobist Murdochove družbe Fred Michel z ministrstvom za kulturo komuniciral več kot 1350-krat (telefonska sporočila in klici in elektronska pisma).

Hunt kot požarni zid

Eden izmed britanskih časopisov je ocenil, da je bil "Hunt do vratu v tej zadevi", drugi, da mora odstopiti. Premier Cameron, ki ima Hunta za nekakšen požarni zid, se boji njegovega odhoda, že zato, ker se bo potem vsa pozornost v zvezi z naklonjenostjo Murdochovemu prevzemu BSkyB preusmerila nanj. Najtežje bo odgovoril na vprašanje: zakaj je potem, ko je Cablea zaradi pristranskosti razrešil odločanja o tem prevzemu, to prenesel na Hunta, ki je vse do tedaj v bistvu lobiral za prevzem? Levesonova preiskava odnosov med politiki, posebej konservativnimi, in Murdochovim imperijem, meče vse bolj sramotno luč na britansko politiko.