Poleg členov, ki govorijo o varovanih plačah in letošnjem regresu, bodo izpodbijali tudi določbo o prenehanju pogodbe o zaposlitvi. Ta določa, da pogodba o zaposlitvi preneha veljati javnemu uslužbencu, ki izpolni pogoje za pridobitev pravice do starostne pokojnine. Ne glede na omenjeno določbo pogodba o zaposlitvi ne preneha veljati, če se delodajalec in javni uslužbenec v dveh mesecih od izpolnitve pogojev za upokojitev dogovorita za nadaljevanje delovnega razmerja.

Že včeraj smo pojasnili, da sama vložitev pobude za presojo ustavnosti nima nobenega vpliva na veljavnost zakona. Na zahtevo o začasnem zadržanju izvajanja omenjenih določb pa mora ustavno sodišče ugotoviti, ali bi zaradi njih nastale težko popravljive posledice. Če to stori, se teh določb ne sme uporabljati in veljajo stare določbe, kar pa ne vpliva na izvajanje drugih delov zakona.

Finančni minister Janez Šušteršič je po včerajšnji seji vlade ocenil, da pri teh členih ne gre za "nepopravljive posledice". "Če se na primer regres izplača polovično, potem pa je zaradi morebitne odločitve ustavnega sodišča izplačana še preostala polovica, takih posledic ni," je dejal Šušteršič. Zato je argumentov za ustavitev zakona po njegovi oceni zelo malo, medtem ko so na strani vlade zaradi javnofinančnih razmer "argumenti nujnosti".

Po njegovih besedah sporazum s sindikati kljub za okoli 130 milijonov evrov manjšemu izplenu od načrtovanega še vedno omogoča uresničitev 3-odstotnega primanjkljaja v letošnjem letu. "Za pokritje razlike, ki je nastala predvsem zaradi nižjega znižanja plač, imamo možnosti in rezerve," je zagotovil minister.

Vlada je sicer na včerajšnji seji sprejela tehnične uredbe, potrebne za izvajanje zakona za uravnoteženje javnih financ - novelo uredbe o plačah direktorjev v javnem sektorju, s katerimi se jim plače znižujejo za osem odstotkov, novelo uredbe o delovni uspešnosti iz naslova prodaje blage in storitev na trgu, uredbo o prenehanju veljavnosti uredbe o povračilu stroškov prevoza na delo in z dela javnim uslužbencem in funkcionarjem v državnih organih.

Prav tako je vlada sprejela uredbo o prenehanju uredbe o skupnih osnovah in kriterijih, na podlagi katerih delavcem v državnih organih in funkcionarjem, ki jih imenuje vlada, pripada nadomestilo za ločeno življenje. Sprejela je tudi novelo uredbe o plačah in drugih prejemkih javnih uslužbencev za delo v tujini, novelo uredbe o plačah in drugih prejemkih pripadnikov Slovenske vojske (SV) v mednarodnih organizacijah oziroma z mednarodnimi pogodbami ter sklep o znižanju nagrad ob sklenitvi in podaljšanju pogodb o zaposlitvi v Slovenski vojski za 20 odstotkov.