Osumljenca, starega 43 let, je po naših podatkih ovadil njegov posvojeni otrok, ki pa je kasneje prijavo preklical in nato celo ovadil samega sebe zaradi krive ovadbe.

400 socialno ogroženih otrok v delavnicah in taborih

Z zavodom MIR, kjer je Ronan Chatellier po podatkih Ajpesa predsednik sveta, je v zadnjih letih najbolj intenzivno sodelovala Mestna občina Ljubljana (MOL). Na MOL so nam pojasnili, da so lani zavodu MIR sofinancirali aktivnosti, ki so omogočile otrokom iz socialno šibkega okolja, "da so doživeli in izkusili prosti čas in počitnice na bolj kvaliteten način". V svoje dejavnosti so vključili približno 400 otrok iz osnovnih šol Ledina, Livada, Dragomelj in mladinskega doma Malči Beličeve, pri tem pa so sodelovali s centrom za socialno delo Ljubljana Šiška in Ljubljana Vič.

Tudi letos MOL za zdaj sofinancira dva projekta v skupni višini 3000 evrov, gre pa za nadaljevanje preteklih dejavnosti. Na pogodbah je kot direktor zavoda podpisan Jon Jamnikar, vodja projekta je Daša Vukašinović, osumljeni Ronan Chatellier pa je v projektih naveden kot "aktivni izvajalec", animator in inštruktor. Z MOL so nam včeraj sporočili, da bodo zaradi zadnjih dogodkov od zavoda MIR zahtevali pojasnila. Na podlagi tega pa se bodo odločili, ali bodo z zavodom morda prekinili pogodbo.

Registracijo Dharmaling odredila vlada z obveznim navodilom

Ronan Chatellier je sicer vodja budistične kongregacije Dharmaling, ki je imel po prihodu v Slovenijo s svojimi somišljeniki kar nekaj težav, da je skupnost Dharmaling vpisal med verske skupnosti. Chatellier sicer ni uradni predstavnik dalajlame, ki ga po pričevanju enega od organizatorjev obiska dalajlame aprila 2010 v Mariboru, dr. Dejana Dinevskega, takrat niti ni želel sprejeti.

Iz dokumentacije je razvidno, da so predstavniki skupnosti Dharmaling že na prvi sestanek po vložitvi prošnje na urad za verske skupnosti aprila 2003 prišli z odvetnikom, ki je pojasnil, da je delo skupnosti zaradi neurejenega statusa zelo oteženo. Ker se na uradu niso zganili, je aprila sledil dopis odvetniške družbe Čeferin, v katerem so urad opozorili na neupoštevanje zakonskih rokov, ki so jih razumeli kot blokiranje registracije in diskriminacijo, ter napovedali, da bodo sprožili sodne postopke in obvestili javnost. Obrnili so se tudi na varuha človekovih pravic Matjaža Hanžka, na upravno inšpekcijo in generalnega sekretarja vlade Mirka Bandlja.

Mnenja so se kresala predvsem okoli tolmačenja zakona o upravnem postopku in zakona o pravnem položaju verskih skupnosti, urad pa je v enem izmed odgovorov izrazil tudi pomislek o komercialnem vidiku skupnosti, saj so navedli, da finančna in materialna sredstva za delovanje zbirajo z organizacijo učenj, seminarjev, srečanj, predavanj, prodajo knjig, umetniških in obrtnih izdelkov... A urad je v svojem prepričanju ostal sam. Skupnost Dharmaling je naslednji dopis vladi poslala v vednost tudi varuhu človekovih pravic, predsedniku Janezu Drnovšku, Amnesty international, norveškemu Forumu 18 in medijem. Nazadnje je generalni sekretar takratne vlade uradu za verske skupnosti, ki ga je vodil Drago Čepar, z obveznim navodilom vlade naložil, da urad v skladu z ustavo in zakonom ne more oziroma ne sme zavrniti registracije skupine.