Kot so zapisali v sporočilu za javnost, je intervencijska skupina za težave z velikimi zvermi, ki deluje v sklopu Zavoda za gozdove Slovenije, v obeh primerih napadov v zadnjem tednu - v občinah Ig in Velike Lašče -takoj obiskala kraj dogodka, preverila okoliščine napada ter zbrala informacije očividcev in sorodnikov poškodovanih.

Plašenje, odlov in odstrel

Medvedov zaenkrat ne bodo odstranili, saj je šlo za incidenta v okolju, ki je tudi del osrednjega življenjskega prostora rjavega medveda v Sloveniji, so pojasnili v sporočilu za javnost. Bodo pa v primeru nadaljnjih težav z istimi živalmi v tem prostoru člani intervencijske skupine skladno s pravili stroke in danimi okoliščinami izvajali ukrepe, kot so plašenje, odlov in odstrel.

Strokovnjaki za rjavega medveda iz Zavoda za gozdove Slovenije in Biotehniške fakultete - Oddelka za gozdarstvo in obnovljive gozdne vire Univerze v Ljubljani v sporočilu navajajo, da so napadi medveda na človeka v splošnem zelo redki, vendar za to obstaja možnost, ki pa jo lahko zmanjšamo, če upoštevamo nekatera preprosta navodila obnašanja v gozdu.

Medved napade, če se ustraši

Poudarjajo, da naš rjavi medved nikoli ne napada ljudi kot plen, temveč le, če se ob srečanjih medved človeka ustraši. Do napada navadno pride, kadar medveda presenetimo in se znajdemo v njegovi neposredni bližini, ko nas ne pričakuje. V primeru, da se medved zapodi proti nam, strokovnjaki svetujejo, da obstanemo ali se uležemo na tla, saj naj bi se medved ustavil še preden pride do nas. Predvsem odsvetujejo, da v primeru srečanja z medvedom tečemo stran.