Vartiainen je tako na vprašanja tožilstva o njegovi vlogi pri projektu odgovarjal, da s podrobnostmi ni bil seznanjen, saj je projekt v Sloveniji vodil Reijo Niittynen. S podobnimi besedami je odgovoril tudi na vprašanje sodnice Barbare Klajnšek, ki jo je zanimalo, ali je Patria iskala politično podporo v Sloveniji in na ministrstvu za obrambo. Prav tako Vartiainen ni znal pojasniti podrobnosti o vlogah poslovnežev Wolfganga Riedla in Walterja Wolfa ter ostalih obtoženih.

Patria je sicer imela sklenjeno pogodbo z Riedlom, vendar pa sam Vartiainen vpogleda vanjo kot tretja oseba ni imel, saj je šlo za projekt Patrie Vehicles, kjer pa on ni bil zaposlen. Je pa na vprašanje Borisa Marčiča, odvetnika Jožeta Zagožna, pojasnil, da ni seznanjen s tem, da bi katera koli do Patriinih družb kadar koli Zagožnu ali SDS obljubila podkupnino, provizijo, nagrado ali boniteto.

Da s tem ni seznanjen, je danes povedal tudi Rummukainen, ki je v poslu s Slovenijo sodeloval v fazi pogajanj z Rotisom. Za posrednika se je Patria sicer odločila, ker so v podjetju ocenili, da bo lokalni partner predstavljal dragoceno pomoč pri poslu, je povedal Rummukainen. Ko so se odločali za lokalnega partnerja, so sicer razpravljali o tem, ali je velikost Rotisa primerna za proizvodnjo oklepnikov. Nazadnje so presodili, da je velikost primerna, dokončno odločitev za Rotis pa so sprejeli v sodelovanju z Niittynenom, ki je vodil projekt za Slovenijo.

Potrdil je, da je imela Patria sklenjeno pogodbo za svetovanje s podjetjem Wolfganga Riedla. Ta je za opravljeno delo dobil tudi plačilo, ni pa Rummukainen z gotovostjo potrdil, ali je Riedl svoj honorar delil naprej. Predvideva pa, da je Riedl honorar delil s svojimi podizvajalci, med katerimi je omenil slikarja Jureta Cekuto.

Od obtoženih so se današnjega naroka sojenja udeležili brigadir Tone Krkovič, nekdanji direktor HSE Jože Zagožen in poslovnež Walter Wolf. Premier Janez Janša in direktor Rotisa Ivan Črnkovič sta svojo odsotnost zaradi službenih obveznosti opravičila, zastopala pa sta ju njuna odvetnika.

Obravnava se bo nadaljevala v torek.

Sojenje omenjeni peterici obtoženih se je na Okrajnem sodišču v Ljubljani začelo 5. septembra lani. Obtožni predlog jih bremeni kaznivih dejanj, povezanih z dajanjem ali sprejemanjem daril za nezakonito posredovanje v postopku izbora in nakupa 135 finskih oklepnikov patria. Vseh pet omenjene očitke zanika.